GÜNCEL

Bu yazıyı okuyunca insan ve virüslerin ortak özelliğini göreceksiniz

Sözcü yazarı Pınar Turan, Matrix filmindeki bir replikten yola çıkarak insan ve virüslerin doğaya verdiği ortak zararı konu alan bir yazı kaleme aldı.

Bu yazıyı okuyunca insan ve virüslerin ortak özelliğini göreceksiniz

Koronavirüs günlerinde evlerimizde otururken film izlemek, en önemli aktivitelerden biri oluyor. Köşe yazısında Matrix filmini öneren Sözcü yazarı Pınar Turan, filmde geçen bir replik üzerinden insan ve virüslerin ortak özelliklerini yazdı. İnsan ve virüsler, yayılmacı ve çoğalmacı tavrı ile doğaya en çok zarar veren iki tür. 

İşte Pınar Turan'ın yazısı:

Vaktimizin hemen hemen tümünü eve geçirdiğimiz bu süreçte çoğumuz bol bol film seyrediyoruz.

Seyretmediyseniz size eski ama içi mesajlarla dolu bir film önerebilirim. Dört dalda Oscar'ı olan “Matrix“.

İlk çıktığında (1999) birçok kişi dövüş sahnelerinden ve zamanı için çok yeni olan görsel efektlerinden etkilenmişti ama konusundan pek bir şey anlamamıştı.

Felsefe ve felsefe tarihiyle ilgilenenler için, güzel bir film çünkü dini ve mitolojik birçok noktaya temas ederek ilerliyor.

Neyse, beni en çok etkileyen ve düşündüren sahnelerinden bir olan, yol gösterici Morpheus ile bilgisayar programı Ajan Smith arasında geçen diyalogda, Ajan Smith insanları aynen şöyle tarif ediyor;

“Bu gezegendeki her memeli içgüdüsel olarak kendini kuşatan çevresiyle doğal bir denge oluşturur, ama siz insanlar bunu yapmıyorsunuz. Siz belirli bir alana yerleşip çoğalıyorsunuz, sonunda doğal kaynaklar tükeninceye kadar devam ediyorsunuz. Hayatta kalmak için yapabileceğiniz tek şey oradan ayrılıp başka bir alana yerleşmek oluyor. Bu gezegende aynı yöntemi kullanan başka bir organizma daha var “VİRÜSLER“. Yani insan türü, bir hastalık. Siz bu gezegende kanser gibisiniz, yani bir tür salgın.“

Haksız mı?

***

Bir virüs türü yüzünden dışarı çıkamadığımız için bunalıp, sıkılıp, isyan ediyoruz ama yaşamak için muhtaç olduğumuz dünyayı ne hale getirdiğimize hiç bakmıyoruz!

Gerçekten de dünyadaki kaynakları, güzellikleri yok ederek öyle bir çoğalıp, yayılmışız ki!

Biz insanlar havayı kirlettik! Suyu kirlettik! Toprağı kirlettik, talan ettik! Hayvanları öldürdük, yaşam alanlarını yok ettik ve kendimizi dünyanın hem hakimi hem de sahibi ilan ettik!

Şimdi ise, gözle göremeyeceğimiz kadar küçük bir virüs bize bir “Dur“ diyor!

Yazının tamamı için tıklayın...

Yorumlar