GÜNDEM

BKM'den flaş Organize İşler Sazan Sarmalı açıklaması!

Organize İşler Sazan Sarmalı filminin vizyondayken Netflix'te yayınlanması tartışma yaratmıştı.

BKM'den flaş Organize İşler Sazan Sarmalı açıklaması!

BKM, sinema yapımcılarının 'Organize İşler Sazan Sarmalı' filminin Netflix'te gösterilmesine ilişkin eleştirilere yanıt veren bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “Sektörümüzde yaşanan bu krizde ve değişen dünya koşullarında sinemayı ayakta tutabilmek adına Netflix ile yaptığımız bu anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi yerlere taşıyacağından eminiz." ifadelerine yer verildi.

BKM tarafından yapılan açıklama şöyle:

Ne olmuştu?

BKM'nin kurucusu Yılmaz Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta bin 400 kopya ile gösterime giren serinin ikinci filmi 'Organize İşler 2: Sazan Sarmalı'nın Netflix'te gösterilmeye başlandı. Karara çok sayıda sektör temsilcisinden de tepki geldi.

Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) yaptığı yazılı açıklamada, filmin sinemalarda gösterimdeyken çevrimiçi film platformlarında gösterilmeye başlanmasının film sektörünün tüm kesimlerini etkileyeceği belirtilerek şöyle dendi:

"'Organize İşler 2: Sazan Sarmalı', 1400 kopya ile sinema salonlarında gösterilip çok iyi hasılatlara ulaşmaktayken, aynı anda 'çevrimiçi film mecraları'ndan birinde oynatılmaya başlanmıştır.

Bu feci durum, sinema filmlerinin biletli seyircisiyle salonlarda buluşması geleneğini yerle bir edecek hileli bir kurnazlık, iyi niyetli sinema seyircisini aldatmadır. Aynı zamanda yeni sinema yasasıyla ulaşılacak hedeflere çelme takma gafletidir. Ticari görenekte asla kabul edilmeyecek, sinemamızın geleceğine, gelişimine, dağıtım sistemine, salon işletmeciliğine ve bütün film sektörüne ağır darbe vuracak, büyük yıkımlara yol açacak bu ayak oyununu şiddetle kınıyoruz."

TESİYAP: Milli sinemamız için çok kötü bir gelişme

Gösterimdeki filmin Netflix'te gösterilmesine tepki gösteren meslek birliklerinden 'Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği', (TESİYAP) vizyon filmlerinin aynı anda dijital platformlarda da gösterime girmesinin sinema sektörüne telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği uyarısına yer verildi:

"Bilet geliri olmayan, sinema işletmecilerinin ekonomik sıkıntı içinde olduğu bir sinema sektörünün ne geleceği olur ne de özgürlüğü. 15 Şubat 2019 tarihinde ortaya çıkan yeni durum tüm sektörümüzü olduğu gibi bizi de şaşkınlık içinde bırakmıştır. Tek söyleyebileceğimiz şudur; bu Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliğinin ortak kararı değildir, BKM adlı üyemizin kendi ticari kararıdır. Birliğimiz bu kararı yanlış bulmakta ve milli sinemamız için çok kötü bir gelişme olarak değerlendirmektedir."

SİSAY: BKM, satışı aylar önce ve sektörden gizleyerek yaptı

BKM'nin aldığı karara bir tepki de Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği'nden (SİSAY) geldi.

Yeni sinema yasası sürecine desteklerini esirgemediklerini belirten SİSAY, bu süreçte BKM ile filmin dağıtımcısı CJ Entertainment şirketinin, filmi aylar önce sinemalar ile eş zamanlı oynayacak şekilde VOD platformlarına sattığını ve bu satışı sektörden gizlediğini açıkladı:

"Yeni yasa konuya 360 derece temel çözümler getirmek yerine yapımcı haklarını koruma merkezli olsa da ve sinema işletmelerinin ticari esneklik ve özgürlüklerine kısıtlamalar ve taşkın cezalar da getirse, Türk Sinemasının geleceği adına SİSAY olarak her platformda lehte görüş verdik. Ancak çıkan yasanın yaptırımlarının altı ay ertelenmiş olması nedeniyle bazı yapımcı şirketler, sezonun en yüksek gişe beklentili filmlerini belirsiz bir tarihe ertelemiş ve bu da sektörde büyük bir düşüş ve ekonomik krize neden olmuştur. Bu süreçte BKM ile filmin ortağı ve dağıtımcısı konumunda bulunan CJ Entertainment şirketi, "Organize İşler 2: Sazan Sarmalı" filmini kanunun getirdiği yaptırımlar yanında sinema sahiplerinden aldığı fiyat artırımı taahhüdüne ve sinemalara özel şartlar yükleyerek vizyona sokmuş olmalarına rağmen, aylar evvel sinemalar ile eş zamanlı oynayacak şekilde VOD platformlara da satmış ve bu satışı sektörden gizleyerek sektörel teamüller ve etik değerlere ters düşen bir ilke imza atmışlardır.

Maalesef yaşanan gelişmeler benzer sınırlama ve düzenleme konusunda ülkemizde kanun yapıcının acilen devreye girmesi gerektiğini göstermektedir. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız ve Kültür ve Turizm Bakanımızın Türk Sinemasının gelişimi için bizzat tam destek verdiği bu dönemde yaşanan durum, sadece gişe kaybı değil ülke sinemasına vereceği hasar nedeni ile milli menfaatlerimiz açısından bir yapımcının kar-zarar perspektifini çok aşan boyutta, büyük bir risktir."

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar