GÜNDEM

BBC, çalışanlarını uyardı: Kanaatinizi kendinize saklayın

Milliyet gazetesi yazarı Belma Akçura, BBC'nin bünyesinde çalışan gazetecilere yönelik sosyal medya uyarısını bugünkü köşesine taşıdı.

BBC, çalışanlarını uyardı: Kanaatinizi kendinize saklayın

BBC, bünyesinde çalışan gazetecilerden, tarafsızlıklarını korumak için sosyal medya platformlarında kişisel kanaatlerini ifade etmekten kaçınmalarını ve emoji ile dahi olsa sosyal medyada görüş belirtmemelerini istedi. Milliyet gazetesi yazarı Belma Akçura, konuyu bugünkü köşesine taşıdı. Akçura, "Zaman zaman sosyal medya hesaplarımızda kendimize ait görüş belirttiğimiz, bir meselenin tarafı olduğumuz durumlar oluyor. Ama BBC’nin referans aldığı profesör Richard Sambrook’un, medyada tarafsızlığı korumayı ve şeffaflığı artırmayı amaçlayan inceleme raporunun sonucuna göre bu bir gazetecilik değil" diyerek, kurumun uyarılarına ilişkin detaylar paylaştı:

Öyle de oldu. BBC, bir dönem kurum bünyesinde çalışan eski küresel haberler direktörü ve Cardiff Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Profesör Richard Sambrook’un başında bulunduğu bağımsız bir kuruldan konuyu incelemesini istedi. Kurul raporunu hazırladı ve BBC’ye sundu. BBC, Sambrook’un kuruma sunduğu raporu dikkate alarak gazetecilerin sosyal medya kullanımına yönelik yeni bir bildirge hazırladı. Gazetecilere, tarafsızlıklarını korumak için sosyal medya platformlarında kişisel kanaatlerini ifade etmekten kaçınmaları gerektiğinin de altını çizerek…

BBC tarafından geçtiğimiz günlerde çalışanlarının dikkatine sunulan yeni kurallara göre;

Gazeteciler görevi gereği tarafsızlığını korumak zorundadır; bu nedenle kamu politikaları, siyaset ve tartışmalı konularda kişisel kanaatlerini ifade etmekten kaçınmalıdır. Bu kurallar habercilerin yanı sıra, üst düzey yöneticileri de bağlamaktadır.

Çalışanlar; beğeni, retweet ve benzeri tercihlerinin kamuoyunda bir tarafgirlik algısı yaratmayacağından emin olmalı.

Sosyal medya kampanyalarına ve yürüyüş, protesto gibi eylemlere katılmak konusunda da aynı hassasiyet gösterilmeli.

Bir içerik paylaşmadan önce içeriğin tamamı okunmalıdır. Kurumun saygınlığını zedeleyecek paylaşımlar yapılmamalıdır.

Bir gazeteci herkese açık platformlarda meslektaşlarını eleştirmemelidir. Mesleki kimliklerini gizleyip bireysel olarak kullanmaları bu durumu değiştirmez. Çalışanlar her şartta bu kurallara uymalıdır. Kendi imajını veya kurumun imajını zedeleyecek öfkeli tartışmalara girmemelidir.

Tarafsız ifadeler içeren yazılı bir paylaşımda, kanaat belirtisi olarak algılanabilecek bir emoji dahi kullanılmamalıdır.

Çalışanlar, sosyal medyadaki kişisel markalarının, çalıştıkları kurum sorumluluklarına kıyasla hep ikinci planda olduğunu unutmamalıdır.

Çalışanlar, profilleri gizli bile olsa herkese açıkmış gibi paylaşım yapmalıdır.

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar