MEDYA KÖŞESİ

Basın İlan Kurumu'ndan Vali Coş'u üzer karar!

Birgün gazetesi, "Gavat diyen Vali" dedi. Vali Coş, BİK'e şikayet etti... BİK, "Vali kamuoyunda öyle tanınıyor" diyerek şikayeti reddetti...

Basın İlan Kurumu'ndan Vali Coş'u üzer karar!

Basın İlan Kurumu, gazete haberlerinde dikkat çekici başlık kullanmanın suç oluşturmadığına ve ceza verilemeyeceğine karar verdi...

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, “Gavat diyen Vali Coş’un koruma polisleri TIR şoförüne ateş açtı” başlıklı haberi nedeniyle BirGün gazetesini Basın İlan Kurum'na şikayet etti.

Vali Coş, gazetenin 10 Mayıs 2016 tarihindeki “Gavat diyen Vali Coş’un koruma polisleri TIR şoförüne ateş açtı” başlıklı haberinin Basın Ahlak Esasları’na aykırı olduğunu öne sürerek, BirGün’e cezai müeyyide uygulanmasını talep etti.

COŞ'UN AVUKATLARI NE DEDİ?

Coş’un avukatları tarafından hazırlanan şikâyet başvurusunda şu ifadeler kullanıldı:

“Gavat kelimesinin kullanılması, haberin Sayın Valilinin kamuoyu nezdinde küçük düşürülmesini amaçladığı ve kişilik haklarına saldırı teşkil ettiğinin en önemli delilidir. (…) 08.05.2016 tarihinde meydana gelen ve Valiliğimizle ilgisi bulunmayan, otoyolda aracı ile seyreden polis memuru ise bir Tır şoförü arasında şahsi bir olay meydana gelmiştir. Olay trafikteki şahsi bir sürtüşme ve anlaşmazlık sebebiyle gerçekleşmiştir. Buna rağmen gerçekleşen olay, Sayın Valiye isnat edilmeye çalışılmaktadır. (…) Haber içeriğinde yer alan olayın Sayın Vali ile hiçbir ilgisi yoktur.”

BİRGÜN GAZETESİ NE DEDİ?

Başvuruyla ilgili olarak BirGün’den de savunma istendi. Gazete avukatı Ali Deniz Ceylan, BirGün’ün ‘basın etiğine aykırı davrandığı’ iddiasını reddederek, savunma yazısında “Soruşturmaya konu haber basın ve ifade özgürlüğü sınırları içerisinde olup yayının Basın Ahlak Esasları’na aykırı olduğu iddiası kabul edilemez niteliktedir. Bu sebeplerle müvekkil gazete hakkında ceza verilmemesini talep ediyoruz” dedi.

BASIN İLAN KURUMU VALİ COŞ'U REDDETTİ

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, 16 Aralık 2016 tarihinde yaptığı toplantıyla Vali Hüseyin Avni Coş’un şikâyetiyle ilgili kararını verdi. Kararda Vali Coş’un iddialarının aksine BirGün’ün Basın Ahlak Esasları’nı ihlal etmediğine ve cezai müeyyide uygulanmamasına hükmedildi. Karar metninin ‘Hukuki Değerlendirme’ kısmında şöyle denildi:

"KAMUOYU ONU 'GAVAT DİYEN VALİ' OLARAK TANIYOR"

“Şikâyetçi Vali Hüseyin Avni Coş eski Adana Valisi olup, halihazırda Sakarya Valisi’dir. Adana Valisi olduğu sırada 10 Kasım törenlerinde bir vatandaşa ‘gavat’ dediği iddiası ile de kamuoyunda tanınmaktadır. Gazete haberlerinde bu şekilde dikkat çekici başlıkların kullanılması da gazetecilik mesleğinin gereğidir. Bu ifadelerin kişilik haklarına saldırı oluşturmadığı görülmüştür.”

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar