GÜNDEM

Başbakan Yıldırım Otaş'a neden sarı kart gösterdi?

Sabah Yazarı Dilek Güngör, her an Türk Telekom'un yönetim kurulundaki 7 kişinin değişebileceğini belirtti.

Başbakan Yıldırım Otaş'a neden sarı kart gösterdi?

Sabah Yazarı Dilek Güngör, Başbakan Binali Yıldırım'ın OTAŞ'a sarı kart gösterdiğini ve bu kartın renginin her an kırmızıya dönebileceğini belirtti.

Dilek Güngör, yarın Türk Telekom'la ilgili kritik sürecin sonuna gelindiğindiğini belirtti.

İşte Dilek Güngör'ün bugünkü köşe yazısından bir bölüm:

Başbakan OTAŞ’a sarı kart gösterdi!

Yarın 30 Eylül... Türk Telekom'la ilgili kritik sürecin sonuna yaklaşıldı. Hazine'nin ihtarlarına cevap vermeyen Türk Telekom'un yüzde 55'ine sahip OTAŞ için deyim yerindeyse tünelden önceki son çıkış. Ya yola girip bankalara borcunu ödeyecek ya da devlet yönetime atama yapacak. Hükümet 1 Ekim'i bekliyor. O tarihe kadar OTAŞ'ın ortağı Saudi Telecom tarafından adım atılmazsa pazartesiden itibaren her an Türk Telekom'un yönetimkurulundaki 7 kişi değiştirilebilir.

Peki bugüne nasıl gelindi? Kısaca özetleyeyim. Biliyorsunuz, 2005'te özelleştirilen Türk Telekom'da yüzde 55 pay Hariri ailesine ait Oger Telecom'un sahip olduğu Otaş'ın. Kamunun yüzde 31.8 payı var. Kalan kısım ise borsaya açık. OTAŞ özelleştirmeden sonra bankalardan kredi kullandı. Daha sonra da bu krediyi yapılandırmak için 20 bankadan 4 milyar 750 milyon dolar aldı. Kredi karşılığında Türk Telekom'un yüzde 55 hissesini teminat olarak gösterdi. Önceleri borcunu tıkır tıkır ödedi. Ancak Hariri ailesinin işleri yolunda gitmeyince OTAŞ da kredinin taksit ödemesinde sorun yaşamaya başladı. Eylül 2016 ve Mart 2017'de bankalardan alınan kredinin taksitlerini ödeyemedi. OTAŞ'ın taksitleri ödeyememesi üzerine Hazine, 23 Haziran 2017'de ilk adımı atarak şirkete ihtar çekti. Temerrüde düşüp düşmediklerini sordu, yanıt için de 20 gün süre verdi ama OTAŞ'tan cevap alamadı. Sonra ikinci hamlesini yaptı. "Ekonomik durumunu düzelt" diyerek bir ihtar daha çekti ve 60 gün süre tanıdı. Bu süre 30 Eylül'de (yarın) dolacak. Saudi Telecom ise 1 yıldır bankalarla sürdürdüğü müzakerelerde sonuca ulaşamadı. Böylece artık söz hükümete geçmiş oldu.

Neden böyle diyorum.
Hatırlayın, Türk Telekom'un özelleştirmesi sırasında kapı gibi bir sözleşme yapılmıştı. Şartnameye ve ana sözleşmeye konulan maddeye göre, Türk Telekom'u alacak şirket mali açıdan güç duruma düşerse Hazine yönetimi değiştirme hakkına sahip.

Bu yapılacak mı?
Başbakan Binali Yıldırım'ın 3 gün önceki açıklamalarına bakılırsa, OTAŞ'a sarı kart gösterildi. Bu kart her an kırmızıya da dönebilir. Üstelik Yıldırım'ın "Kamu olarak zararımız yok" sözleri hükümetin elinin çok rahat olduğunu gösteriyor.

Dilek Güngör'ün yazısının tamamı için tıklayın
ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar