GÜNÜN TELEVİZYONCUSU

Balçiçek İlter

Habertürk

Balçiçek İlter

Dün Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasının ardından "yeni başbakan kim olacak? sorularını gündeme oturdu.

"Kim olacak?" sorusu için AK Parti kulislerinden net bir isim gelmese de AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal nasıl biri olacağının tüyolarını verdi.

Habertürk'ten Balçiçek İlter'in konuk ettiği Aydın Ünal "Güçlü cumhurbaşkanı ve güçlü başbakan ile yürümüyor. Bundan sonra gelecek başbakanın profili daha düşük olacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir dönem konuşma metinlerini hazırlayan ve dün sabah Erdoğan ile görüşen AK Partili vekiller arasında yer alan Aydın Ünal'ın Balçiçek İlter'e verdiği cevaplar dünün en çok konuşulan kulisleri arasında yer aldı.

Balçiçek İlter, bu yayınıyla günün televizyonu olurken, Aydın Ünal'ın neler söylediğine isterseniz bir gözatalım: 

BİZ 21 AY HİÇ KONUŞMADIK

-"Diğer partilerde göremeyeceğiniz bir değişim sürecini yaşıyoruz. Biz 21 ay boyunca hiçbir şeyi konuşmadık. Sayın Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki meseleler konuşulmaz. Aile içindeki mahrem konular ama çok kolay geçmiş bir süre değildi. Bu sorunlar ortalığa dökülmeden çözüme kavuşuyor.

GÜÇLÜ BAŞBAKAN İYİ OLMADI

-Sütliman bir süreç yaşamadık. Sayın Başbakanımız da ifade etti, Sayın Cumhurbaşkanımız "Güçlü cumhurbaşkanı, güçlü başbakan" demişti. Ama böyle olduğu zaman Türkiye'nin iyi idare edilmediğini gördük. Güçlü cumhurbaşkanı ve güçlü başbakanın iyi sonuçlar doğurmadığını gördük.

İLİŞKİLERİ HEP SORUNLUYDU

-İkisini itham etmek mümkün değil. Cumhurbaşkanı ve başbakan ilişkileri hep sorunluydu. Birbirlerini çok iyi tanıyan iki isim buna rağmen görüş ayrılıkları ortaya koydu. Çok yumuşak bir geçiş gerçekleşti. Bu süreç Cumhurbaşkanımız tarafından yönetilmiş bir süreç değildir.

DAHA DÜŞÜK PROFİLLİ BAŞBAKAN GELECEK

-"Bundan sonra gelecek başbakanın profili daha düşük olacak" diyen Ünal, Erdoğan'ın daha etkin olacağını belirterek, "Fiili olarak oluşan durum bundan sonra da devam edecek. Türkiye açısından daha sağlıklı olacak" diye konuştu.