GÜNCEL

Bakan Lütfi Elvan'dan '128 milyar dolar' açıklaması

NTV canlı yayınında ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, muhalefetin '128 milyar dolar' iddiası ile ilgili ''Merkez Bankası başkanımız geçen cuma 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin açıklama yaptı. TCMB'nin temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. MB olağanüstü bir durumda doğrudan işlem yapabiliyor. Yöntemi eleştirebilirsiniz ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız." dedi.

Bakan Lütfi Elvan'dan '128 milyar dolar' açıklaması

Bakan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

Elvan konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Merkez olağanüstü bir durumla karşılaştığında doğrudan alım veya satım müdahalesi yapabiliyor. 15 gün sonra  ne kadar alım ve satım yaptığını kamuoyuyla paylaşıyor.Hazine hesapları üzerinden döviz alım ve satım işlemi merkez bankası tarafından gerçekleştirilmiştir, Burada MB'nin bir banka aracılığıyla bu alım ve satım işlemlerinin elektronik işlem platformlarında gerçekleştiğini görüyoruz.

Platformalarda işlem yapan taraflar birbirlerini bilmiyor. MB günlük bilançosunda da bu hareketleri rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.Bunun örnekleri başka ülkelerde de var, biz de Kasım'dan bu yana böyle bir döviz alım satım işlemini gerçekleştirmedik. Yöntemi eleştirebilirsiniz ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız.

'Verilerin yayımlanması fayda görüyorum'

Merkez Bankası'nın bağımsızlığına müdahale edici ne bir kavram, ne bir söylem, ne de bir eylem içinde oldum.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar 1 yorum