GÜNDEM

Ayla filmindeki tarihi hatayı kim yakaladı?

Ali Eyüboğlu Türkiye’nin en çok izlenen drama filmi’ olan ‘Ayla’daki tarihi hatayı köşesine taşıdı, Bakın o hatayı kim farketti?

Ayla filmindeki tarihi hatayı kim yakaladı?

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, 1951 yılında geçen Ayla filminde 1955 model bir otomobil kullanıldığını belirtti. 

Ali Eyüboğlu, bir arkadaşının bulduğu hatayı gündeme getirirken "Bu da gösteriyor ki -ister film olsun, ister dizi- günümüzde, seyircilerin çoğu, dizi ve filmlerde sanat yönetmenliği yapanlardan daha dikkatli" dedi. 

İşte Ali Eyüboğlu'nun yazısından bir bölüm:

‘AYLA’ FİLMİNDEKİ HATAYI KOLEKSİYONCU YAKALADI

 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin denizi doldurup, Maltepe’ye kazandırdığı muhteşem parkta yürüyüş yaparken, cep telefonuma gelen mesajlardan biri şuydu: 

“Ayla filmini izlerken, 1951 yılında geçen sahnede, 1955 model otomobil kullanıldığını fark etmedin mi, yoksa yazmaya mı değer bulmadın?” 

‘Türkiye’nin en çok izlenen drama filmi’ olan ‘Ayla’yı ilk kez Kos’ta, ikinci kez Los Angeles’ta izledim. Değil iki kere, defalarca izlesem, Ankara eşrafından eczacı arkadaşım Caner Yıldız’ın bir seyredişte yakaladığı bu hatayı yine de fark edemezdim. 

Çünkü bunu anlayabilmem için Chevrolet otomobillerin ben doğmadan yıllar önce üretilen modelleri hakkında bilgimin olması lazım. Yıldız’ın mesleği eczacılık, ama tıpkı Okan Üniversitesi’nde otomotiv mühendisliği okuyan oğlum Yağız gibi onun da hobisi otomobiller. Üstelik Caner Yıldız’ın klasik otomobil koleksiyonu bile var. O yüzden, tarihe ışık tutan ‘Ayla’ filminin senaryosu gereği, 1951 yılının İskenderun’unda kullanılan Chevrolet’nin 1951 değil, 1955 model olduğunu yakaladı. 

Bu da gösteriyor ki -ister film olsun, ister dizi- günümüzde, seyircilerin çoğu, dizi ve filmlerde sanat yönetmenliği yapanlardan daha dikkatli. 

“Olur böyle küçük hatalar” diyenler olabilir. Ancak şu gerçekleri de unutmamak lazım: 

Şeytan ayrıntıda gizlidir.

Ali Eyüboğlu'nun yazısının tamamı için tıklayın

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar