GÜNDEM

Avni Özgürel Baykal haberinin arkasında!

Deniz Baykal'dan Başkanlık sistemi ile ilgili "değerlendirilebilir" açıklamasını alan Avni Özgürel günün bombasını da patlamış oldu. Deniz Baykal haberi yalanlasa da Avni Özgürel haberinin arkasında.

Avni Özgürel Baykal haberinin arkasında!

GAZETECİLER.COM
ÖZEL HABER- 
Yeni Birlik gazetesinden Avni Özgürel Deniz Baykal'ın Başkanlık sistemi hakkında ne düşündüğünü merak ederek telefona sarılıyor.

Ardından da Deniz Baykal'ın bugüne damgasını vuran o sözlerini gazetesine taşıyor.  Avni Özgürel'in haberine göre Deniz Baykal, "‘Sistem kaçınılmaz noktaya gelince bunu değerlendirmek gerekir diye bakıyorum" dedi.

Günün en çok konuşulan haberlerinden birisi olan Özgürel'in haberi sosyal medyada da büyük yankı uyandırmıştı.

BAYKAL YALANLADI

Fakat kısa bir süre sonra Deniz Baykal'dan bu habere yalanlama geldi. CHP milletvekili Deniz Baykal, başkanlık sisteminin tartışılması gerektiğini söylediğine dair haberler üzerine bir açıklama yaparak, bu sözleri söylemediğini ve başkanlık sistemine sonuna kadar direnilmesi gerektiğini açıkladı.

AVNİ ÖZGÜREL HABERİNİN ARKASINDA

Gazeteciler.com'un ulaştığı Avni Özgürel haberinin arkasında olduğunu söyledi. Baykal'ın "Başkanlık değerlendirilebilir" dediğini söyleyen Özgürel konuşmanın ses kayıtların mevcut olduğunu da ifade etti.

HABERDE NASILDI?

"CHP bu konuda özündeki, kökündeki projeye sahip çıkan bir anlayışla parti kamuoyunun önünde iddialı bir şekilde yer tutabilmeli. Ben inanıyorum ki başkanlık rejimi partimiz için önemli önemli bir yer tutacak."

'Başkanlık rejimi partimiz içinde önemli bir yer tutacak'

"Tartışırken meselenin özünü kaçırmamak lazım…  Terörle mücadelenin neresindeyiz? Terörle mücadeleye destek veriyor muyuz vermiyor muyuz? Bunun neresindeyiz? Paralel devletle mücadelenin neresindeyiz? Sonra dış politika sorunları.. Siyasette dürüstlük, ahlak konuları.. Kısacası bu konularda güven veren, inandırıcı bir siyasi duruşu partimiz gerçekleştirebilse inanıyorum ki, başkanlık rejimi partimiz için önemli bir yer tutacak.."

"Bu makamın gerektirdiği niteliklerde bir adayla çıkabilirsek inanıyorum ki çok ciddi bir sıçrama yapabiliriz.  Makamın gereklerini yerine getirebilecek bir adayla çıkabilirsek rekabet edebilecek duruma gelinebilir. Partinin bahsettiğim zafiyetleri karşılandığında rejim değerlendirilebilir."

BAYKAL'IN HABERLE İLGİLİ YAPTIĞI AÇIKLAMA

"Gazeteci Sayın Avni Özgürel beni arayarak, 'Ben hayret ediyorum, Başkanlık rejimi gelirse her yerde CHP seçimi alamaz gibi bir kanaat
var, Siz ne dersiniz' diye sordu. Bunun üzerine verdiğim yanıt şu şekildedir:

“Makamın özelliklerine uygun iyi bir aday oylarımızı artıracaktır. Ama asıl mesele CHP’nin gerçek kimliğine uygun özündeki temel projeye sahip çıkan bir anlayışı parti olarak kamuoyunun önünde iddialı bir şekilde ortaya koyabilmektir. Çünkü Türkiye’nin CHP’nin temel siyasetine bugün her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır.”

Dolayısıyla ben Başkanlık rejimi gelsin mi gelmesin mi sorusuna değil, bize rağmen gelirse CHP’nin ne yapabileceği sorusuna yanıt verdim. Elbette CHP, bu başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecektir. Şunu unutmamak lazım ki, bu ortamda başkanlık rejimi Türkiye’nin maruz kaldığı tehlikeleri büyük ölçüde artırır. Türkiye’nin bugün her zamankinden daha çok ortak akla, kurumsal düşünme ve davranmaya ihtiyacı vardır. Halbuki başkanlık rejimi, mevcut siyasi tabloya bakacak olursak çok daha keyfi ve şahsi uygulamaların önünü açacaktır.

Bu da Türkiye’nin iç ve dış politika sorunlarının daha da karmaşık hale gelmesine neden olacaktır. Ama şunu da hatırlatmak isterim ki, Fransa’da Sosyalist Parti anayasadaki başkanlık düzenlemesine tüm gücüyle karşı çıkmıştı. Ancak başkanlık rejimi onlara rağmen geldikten sonra Mitterand sosyalistlerin adayı olarak sonraki bir seçimde başkan seçilmiştir. Bu da kulaklara küpe olsun."

Yorumlar