GÜNDEM

Anket şirketleri Babacan ve Davutoğlu'nu bakın nasıl şişirdi?

Anket şirketleri daha partileri kurulmadan Ali babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun alacakları oy oranlarını hesapladı. Rakamlar inanılmaz...

Anket şirketleri Babacan ve Davutoğlu'nu bakın nasıl şişirdi?

Ali Babacan da Ahmet Davutoğlu da kendi yeni parti çalışmaları için harıl harıl çalışıyor. Ne zaman kuracakları ise bir muamma...

Merakla bekliyoruz bakalım, aylardır üzerinde çalışılan partinin kurulmasını. 

Daha partileri kurulmadı ama alacakları oylar çoktan hesaplanmaya başladı bile. 

Anket şirketlerinin verdikleri oranları görünce insan "hayret ediyor" doğrusu. 

Bu anketlere ne kadar güven olur tartışılır. Hatırlarsanız bir zamanlar MHP’den ayrılarak İyi Parti’yi kuran Meral Akşener’e de yüzde 30 oy biçmişlerdi. 

Bakın şirketler ne diyor Babacan ve Davutoğlu'nun daha kurulmayan partileri için;

Yeni parti kurması beklenen Babacan’ın yüzde 8, Davutoğlu’nun ise yüzde 3 oy alacağını ileri sürdü.

Her iki parti kuruluşu için de sonbahar ayları işaret edilirken ilk kamuoyu anketleri de gelmeye başladı. Meclis kulislerinde konuşulan bir ankete göre bugün seçim olsa AK Parti yüzde 39, MHP 9.9,  CHP yüzde 27, HDP yüzde 11, İYİ Parti yüzde 10.1  görünüyor.

Babacan’ın yüzde 8, Davutoğlu’nun yüzde 3 civarında oy alacağı ileri sürülüyor

Olası iki partinin kurulması durumunda ise Babacan’ın yüzde 8, Davutoğlu’nun yüzde 3 civarında oy alacağı ileri sürülüyor. İddiaya göre yeni oluşumlara en çok oy 4-5 puanla AK Parti’den geliyor. İYİ Parti, CHP ve MHP’de de 1.5-2 puanlık düşüş yaşanıyor.

Akşener’e yüzde 30 dediler ama...

MHP’den ayrılarak yeni parti kuran Meral Akşener’in de ilk kamuoyu yoklamalarına bakılarak seçimlerde yüzde 30 civarında oy alacağı ileri sürülmüştü. Ancak seçimlerde başarısız bir tablo çizen Akşener’in İP’i barajı geçip meclise girebilmek için çareyi CHP ve HDP ile ittifak kurmakta buldu.

Yorumlar