GÜNDEM

Anadolu Yayıncılar Derneğinden BBC’ye kınama

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, İngiltere'de bir gazetecinin kraliyet ailesini eleştirdiği için BBC tarafından işten çıkarılmasını kınadı.

Anadolu Yayıncılar Derneğinden BBC’ye kınama

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, İngiltere'de bir gazetecinin kraliyet ailesini eleştirdiği için BBC tarafından işten çıkarılmasını kınayarak, "DJ. Baker'e çağrımızdır. "İş hazır buyur Türkiye gel" diyoruz" dedi.

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, İngiltere'de bir basın mensubunun kraliyet ailesini eleştirdiği için işsiz kalması nedeniyle bir açıklama yaptı. "Buyur gel Türkiye'de işin hazır" diyerek gazeteciye destek mesajı gönderen Burhan, açıklamasında, "Batılı güçler bir taraftan askeri darbeleri destekleyip baskı ve ambargolarla demokrasinin yok edilmesine çanak tutarken, diğer taraftan basın özgürlüğünün kısıtlandığı iddiasıyla kamuoyu baskısı oluşturmaya devam ediyor. Tek tip medya yapılanmasının hakim olduğu Batılı ülkelerde aykırı bir ses çıkması elbette karşılıksız kalmıyor. Gerekli yaptırımlar ve hukuki süreci anında başlatabiliyorlar. Özellikle ABD'de Trump yönetimi ile basın özgürlüğünden bahsetmek pek mümkün değil. Eyaletlerde yerel ve mikro düzeyde bile gazetecilerin hayatı oldukça zorlaşıyor. Bilgi edinme hakkınız olmuyor ve çok ciddi gözaltılar yaşanabiliyor.

Son dönemlerde Fransa'da, Almanya'da, İngiltere'de yaşanan basına karşı tutumlar uluslararası basın örgütleri tarafından da eleştirilmeye başlandı. Türkiye'ye sürekli eleştiri yapan ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç, İspanya, ABD gibi sözde Batılı demokrasiler. Sizde sınırsız bir düzeyde basın özgürlüğü var mı? Basın mensupları, medya çalışanları Batı'da baskılarla karşılaşmıyor mu? İşte bir örnek daha, İngiliz BBC televizyonu çalışanı kraliyet ailesini eleştirdiği için işten atıldı. İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, Prens Harry ile eşi Meghan Markle'ın Pazartesi günü doğan oğlu hakkında attığı bir tweet'i nedeniyle BBC Radyo 5'te program yapan Danny Baker'ı işten kovmuştur. Belki gazeteci kasti aşmış olabilir ancak işten çıkartılması gerekmiyordu. Bir uyarı yeterli olabilirdi. Basın özgürlüğü konusunda Baker'in yanında olduğumuzu belirtiriz. DJ. Baker'e çağrımızdır. "İş hazır buyur Türkiye gel" diyoruz. Anadolu Yayıncılar Derneği olarak BBC'nin bu tutumunu kınadığımızı belirtiriz" dedi.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar