GÜNDEM

Anadolu Ajansı'nın Sözcü'nün aboneliğini iptal ettiği iddiası

Sözcü gazetesi, tüm mali yükümlülüklerini yerine getirdikleri halde Anadolu Ajansı'nın tek taraflı olarak aboneliklerini sonlandırdığını iddia etti. Sözcü'den yapılan açıklamada AA'ya ödemelerin zamanında yapıldığı vurgulandı.

Anadolu Ajansı'nın Sözcü'nün aboneliğini iptal ettiği iddiası

Sözcü gazetesi, tüm mali yükümlülüklerini yerine getirdikleri halde Anadolu Ajansı'nın tek taraflı olarak aboneliklerini sonlandırdığını iddia etti. Yapılan açıklamada Anadolu Ajansı’na olan tüm mali yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirdiği ve ödemelerini zamanında yapıldığı bildirildi. 

İstanbul Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Mert, AA'nın Sözcü'nün aboneliğini iptal etmesine ilişkin, "İnanamıyorum. Atatürk'ün talimatı ile kurulan bir ajans bu. Kamuoyunu bilgilendirme görevi olan ajansın böyle bir karar alması ilginç. Basının Türkiye'de geldiği nokta üzücü. Geri adım atılmalı. Sözcü'nün haber alma hakkı engellenemez. Hiçbir kurumun bu hakkı engellenemez" dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto da, "Anadolu Ajansı Cumhuriyetçi bir ajans iken bugün hiçbir güvenilirliği kalmadı. Muhalif diye bilinen gazetelere servis yapmaması yanlış ancak onlardan beklenen bir tavır. Basın üzerindeki baskılardan biri de bu. Menderes döneminde dahi Anadolu Ajansı'nın bu kadar taraflı haber yaptığı bir dönem olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ise "AA'nın Sözcü gazetesinin üyeliğini tek taraflı ve hukuksuz şekilde fesh etmesi kabul edilemez. Bu uygulamanın çok sorunlu olduğunu görüyoruz. Atatürk'ün önderliğinde halkın ve dünyanın haberden haberdar olabilmeleri için çalışan AA, tarafsız ve hukuki çerçevede hizmet vermekle yükümlüdür. Sözcü hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı yokken AA, yaptığı yayınında tarafsızlığını yitirmiştir" diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar