ALKIŞ

Alkışlar Hürriyet çalışanları için...

Köşe yazarı Yalçın Doğan'ın ardından, yaklaşık 28 yıldır gazetede görev alan Diyarbakır Temsilcisi Faruk Balıkçı ile 26 yıldır gazetede hukuk muhabiri olarak çalışan Ali Dağlar'da işten çıkarıldı.

Alkışlar Hürriyet çalışanları için...

Reklam gelirlerinin yetersizliği nedeniyle yaşanan ekonomik kriz bahane edilerek işine son verilen köşe yazarı Yalçın Doğan'ın ardından, yaklaşık 28 yıldır gazetede görev alan Diyarbakır Temsilcisi Faruk Balıkçı ile 26 yıldır gazetede hukuk muhabiri olarak çalışan Ali Dağlar'da işten çıkarıldı.

İşlerinden çıkarılma sebepleri ister mali kriz olsun isterse 'yukarılardan gelen baskı'!.. Hürriyet gibi bir gazetede onlarca yıldır çalışan, binlerce yazıya, çok ses getiren önemli haberlere, röportajlara imza atan Yalçın Doğan, Faruk Balıkçı ve Ali Dağlar günün alkışını hak ediyor.

FARUK BALIKÇI KİMDİR?

1961'de Diyarbakır'da doğan Faruk Balıkçı, 1983 yılında Anadolu Ajansı'nda gazeteciliğe başladı, kısa süre sonra Milliyet gazetesine geçti. 1987'de Hürriyet gazetesi Diyarbakır bürosunda çalışmaya başladı.

2004 yılında "Ölümün İki Yakasında" adlıkitabı yayımlandı. Üç kez Musa Anter, üç kez Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti ve bir kez de Metin Göktepe Yılın Başarılı Gazetecisi ödüllerini aldı.

1981-1985 yılları arasında Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde PKK davalarını takip etti. 1991 yılında Irak sınırını kaçak geçerek bir süre Körfez Savaşı'nı izledi. 2004 yılında Irak savaşını 4 ay boyunca cephede takip etti.1993 yılında Cizre'de Newroz kutlamalarını izlerken, fiili sokağa çıkma yasağının olduğu sırada birlikte beyaz bayrak taşıdığı Sabah gazetesinden meslektaşı İzzet Kezer açılan ateş sonucu yanı başında öldürüldü. 1996 yılında PKK'nın Zap kampında kaçırılan 7 asker ile görüştü. Bu görüşmenin ardından oluşturulan heyetin temaslarıyla askerler bırakıldı. Mesud Barzani, Celal Talabani ile de söyleşiler yapan ve Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'nı da üstlenen Balıkçı, evli ve 2 çocuk babası.

ALİ DAĞLAR KİMDİR?

Hürriyet'in emektarlarından olan Ali Dağlar, Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu, aynı okulda yüksek lisansını yaptı. 26 yıldır Hürriyet gazetesinde uzman yargı muhabiri olarak görevini sürdürüyordu. Son olarak TGC Gazetecilik Başarı Ödülleri'nde Bir cümle silindi, zehir şehre indi haberiyle övgüye değer bulundu. Rahip Cinayetleri, Ordunun Dayanılmaz Ağırlığı,Basının Dayanılmaz Hafifliği(Türkiye'de Asker İktidarı ve Basın) ve Operasyon Adı, AĞA 01, İsmailağa Cemaati'nden Fethullah Gülen Cemaati'ne bir davanın perde arkası" isimli üç kitabı bulunuyor.

YALÇIN DOĞAN KİMDİR

1945 yılında doğdu. Alman Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nü bitirdi. Cumhuriyet gazetesinde ekonomi muhabirliği ve Ankara temsilciliği, Sabah gazetesinde haber koordinatörü, Milliyet gazetesinde köşe yazarı, yayın koordinatörü ve genel yayın yönetmeni görevlerinde bulundu. Hürriyet gazetesinde köşe yazarı olarak gazetecilik yaşamına devam ediyordu. Birçok gazetecilik ödülüne layık görüldü. "IMF Kıskacında Türkiye", "Fenerbahçe Cumhuriyeti", "Dar Sokakta Siyaset" ve "Savrulanlar" adlı kitaplara imza attı.

ÇOK OKUNANLAR