ALKIŞ

Alkışlar Cemil Çiçek için...

Cemil Çiçek'i yargıya yönelik haklı eleştirileri nedeniyle alkışlarken diğer tespitlerini de paylaşalım sizlerle...

Alkışlar Cemil Çiçek için...

Eski Adalet Bakanı ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in yargıya yönelik eleştirilerini Ahmet Taşgetiren'in köşesinden okuduk. 

Son dönemde çıkan tuhaf yargı kararları herkesin dikkatini çekiyor. Peki kuvvetler ayrılığında üçüncü güç olan "yargı" nasıl davranmalı?

Cemil Çiçek aslında bunu tek bir cümleyle çok güzel özetlemiş. Diyorki; “Yargı makamında olan kişi- kişiler ideolojik aidiyeti bir deli gömleği gibi üzerine giydiğinde ortada adalet kalmaz” .

Cemil Çiçek'i yargıya yönelik haklı eleştirileri nedeniyle alkışlarken diğer tespitlerini de paylaşalım sizlerle:

“- Yargı sorunu bir insan sorunudur. Yargı reformundan söz edilecekse bu da bir insan reformu çerçevesinde olmalıdır.

- Yargı kararlarının yüzde 95'i yorumdur. Evet kanun maddeleri vardır ama yargılamaya konu olan olayla kanun maddesi arasındaki irtibatı yargılamayı yapan kişinin, kişilerin yorumu belirler. Dolayısıyla yorumu yapan kişinin niteliği büyük önem kazanır.

- Orada da ideolojik aidiyetlerin devreye girmesi söz konusu. Yargı makamında olan kişi- kişiler ideolojik aidiyeti bir deli gömleği gibi üzerine giydiğinde ortada adalet kalmaz.

- Osmanlı'da da adalet sorunu vardı. Aşağı yukarı 400 yıllık bir sorundan söz ediyoruz. Koçibey gibi risalelerde mesele en açık şekliyle ortaya konur. Cumhuriyet döneminde de sorunlar yaşandı. Bugün de sorun var ki reform stratejileri aranıyor.

- Çare eğitim. Biz öğretim yapıyoruz, eğitim yapmıyoruz. Sorun ‘insan sorunu’ ise, ‘ideolojik yargı’ gibi yine insanla bağlantılı bir şeyden söz ediyorsak, asıl bu alanda reform yapmak lazım. Onun için diyorum, yargı reformu aslında insan reformudur.”

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar