GÜNDEM

Ali Karahasanoğlu'ndan Bülent Arınç'a "Sivas" hatırlatması

Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, Bülent Arınç'ın açıklamalarına bugünkü köşesinden tepki gösterdi.

Ali Karahasanoğlu'ndan Bülent Arınç'a "Sivas" hatırlatması

Yeni Akit gazetesi yazarı Ali Karahasanoğlu, Bülent Arınç'ın Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş için tahliye istemesine tepki gösterdi. Kavala'nın Gezi olayları sırasında parkta olduğuna ilişkin suçlamalara yönelik savunmalarına benzer savunmaların, Sivas olayları sırasında gözaltına alınıp tutuklanan ve hatta idam cezasına çarptırılan insanlar arasında da olduğunu söyleyen Karahasanoğlu, "Hani Bülent Abi, onlar için bir çift lafını duyamladık biz?" dedi:

Tek derdi, Selahattin Demirtaş da değil, Bülent Abi’mizin.. Bir de Osman Kavala var.. “İddianameyi, ifadeleri” götürüp vermişler Bülent Abi’ye.. Bülent Abi bu.. Dosyaya bakmasına gerek yok.. Hangi dosyadan tutukluluk kararı verildiğini araştırmasına gerek yok.. Dosyanın başlığına baktı mı. Şıppadanak anlar her şeyi.. Kavala’da da anlamış.. “Ey hakim ve savcılar; Osman Kavala’nın hâlâ tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tahliye edilmesi lazım” diyor Bülent Abi’miz..

O zaman hemen tahliye edelim.. İddianame için, “Çocuk bile yazmaz bunları. Zanla, şüpheyle, kıyas yoluyla delil uyduramazsınız” diyor ve tahliye emri veriyor, Bülent Abi’miz.. Ben de düşünüyorum.. Osman Kavala, Gezi isyanında gençleri teftişe gittiğinde.. Onlarla birlikte gösterilere katılırken.. “Zan ile, şüphe ile delil uydurulmuş” durumuna düşürülüyorsa.. Bakın 1993’te Sivas’ta yaşanılan olaylarda, sadece ve sadece, tam da Osman Kavala için getirilen savunmadaki gibi..

“Ben sadece otel önündeki gösteriye katıldım” diyen ama idam cezasına çarptırılan, cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilen mazlumlar var.. Hani Bülent Abi, onlar için bir çift lafını duyamladık biz? Bırakın gösteriye katıldığını kabul edeni.. “Ben o tarihte Sivas’ta değildim” diyenler var.. Ama onlar da idam/ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.. Onlar için bir tahliye, bir “yeniden yargılanma” talebiniz olacak mı, Bülent Abi? Yoksa.. “Sivas” denilince sen sadece, kangal köpeğini mi bilirsin? 1993’den bu yana devam eden o zulmü, hiç duymadın, okumadın mı? Üstelik bunlar, sadece tutuklu değil, Bülent Abi..

Bunlar, o Kavala için bahsettiğin, “Çocuğun yazmayacağı” kararlarla, 27 yıldır cezaevinde, Bülent Abi.. Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorsun da, Sivas’ta kendi halinde (karakol yüzü bile görmeden) yaşarken, Aziz Nesin’in ortalığı karıştırması sonucu cezaevine düşen, giriş o giriş, 27 yıldır cezaevinden çıkamayanların haline hiç hayret etmiyor musun, Bülent Abi?

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar