GÜNÜN KÖŞE YAZARI

Ali Erkan Kavaklı günün köşe yazarı...

Yeni Akit genelde ayrık otu tarlası gibi… Ama… İçinde güller de açmıyor değil… Meselâ Ali Erkan Kavaklı, o güllerden biri…

Ali Erkan Kavaklı günün köşe yazarı...

Mevlâna Mesnevi’de aynı tarlada ayrık otu bitebileceği gibi gül de yetişeceğini söyler…
*
Yeni Akit genelde ayrık otu tarlası gibi…
Ama…
İçinde
güller de açmıyor değil…
*
Meselâ
Ali Erkan Kavaklı, o güllerden biri…
Aşağıda tamamını alıntıladığımız yazısını okuyun lütfen…
Okuyun ve…
“Gerçek dindar” ile “din taciri” arasındaki farkı görün...
*
Ali Erkan Kavaklı Günün Yazarı…


GÖNÜL KAZANMA MEVSİMİ VE EĞİTİM HAMLESİ

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti. Millet her zamanki gibi sağduyulu bir karar verdi. Gönüller Sultanı Peygamberimiz (sav), “Ümmetim dalalet üzerine ittifak etmez, müminin ferasetinden korkunuz çünkü o Allah’ın nuru ile bakar” buyurur.

Milletimiz mevcudun en iyisini seçti.

Bundan sonra atılacak adımlar çok önemli.

Gönül kazanma hamlesi başlatılmalı.

Güneydoğu Anadolu ki, PKK ve terör baskısı kalkınca insanımız iradesini ortaya koydu. Evet oyları yükseldi. Örgüt; Kürt kardeşlerimize bölünme, ölüm, kan ve hendekten başka bir şey vaat etmedi, etmiyor. Devlet şefkat elini bölgede daha fazla göstermeli. Bölge ekonomik olarak kalkındırılmalı. İslam kardeşliği ve kardeşlerin birliği teması daha fazla öne çıkarılmalı.

Manisa, Balıkesir, Antalya, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde hayır oylarının artması ciddiye alınmalı. Küstürülmüş seçmenler kazanılmalı.

Yer yer 15 Temmuz diriliş ruhu istismar edildi. Makam, mevki kapmak için FETÖ yapısıyla ilgisi olmayan insanlar suçlandı, içeri alındı, mağdur edildi, küstürüldü.

Aradan dokuz ay geçmesine rağmen 15 Temmuz ihanetiyle hesaplaşmada önemli ilerleme kaydedilemedi. Adliye ayağı çok yavaş gidiyor. İddianameler yeni yeni hazırlanıyor. Şimdiye kadar mahkemeler karar vermiş olmalıydı.

Darbe teşebbüsünde bulunup millete ihanet edenler bir an önce yargılanıp mahkûm edilmeli.

FETÖ yapısı ile ilgisi olmayan insanlar bir an önce ayıklanmalı ve mağduriyetleri giderilmeli.

Birileri önemli makamlara gelmek için, kişisel husumetlerini FETÖ üzerinde görmek için rakibine iftira attı, bu tür vakalar ayıklanmalı.

Kırgın, küstürülmüş, mağdur edilmiş insanlarımız onure edilmeli.

Peygamberimiz (sav) Mekke’yi fethettikten sonra halkı affetti.

Girdiği her seçimi kazanan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti herkesi kucaklayıcı bir yol takip etmeli.

EĞİTİM HAMLESİ

Peygamberimiz (sav), “Ben sadece öğretmen olarak gönderildim” buyurur. 23 sene öğretmenlik yaptı. Arap yarımadasını bütünüyle değiştirdi, gönüllere girdi, kalpleri kazandı. AK Parti öğretmen yetiştirme politikaları üretmeli ve nebevî metotla eğitim yapacak öğretmenler yetiştirmeli.

Eğitim fakülteleri yeniden ele alınmalı. İnsanın aklını aydınlatacak ve kalbini nurlandıracak eğitim sistemi geliştirilmeli.

Kâinat kitabını okuyacak ve okutacak; Kur’an’ı anlatacak öğretim üyeleri seçilmeli.

Öğrencilerin aklı ilim ile aydınlatılmalı, kalbi Kur’an nuru ile nurlandırılmalı.

Eğitimde yeni bir hamle başlatılmalı.

Değerler eğitimi önem kazanmalı; iman, ahlak, edep, terbiye, nezaket, küçüklere sevgi, büyüklere saygı eğitimi önem kazanmalı.

Fen ilimleri önemsenmeli, ilim ve sanatta dünya ile yarışma anlayışı benimsenmeli.

Fizik, kimya, biyoloji, astronomi, matematik, geometri gibi fen bilimleri alanında araştırma projeleri başlatılmalı.

Hasan Ali Yücel, 12 yıl Milli Eğitim Bakanlığı yaptı, Köy Enstitüleri hâlâ konuşuluyor. Zira Köy Enstitülerinde yetişen öğretmenler senelerce dinsiz, materyalist ve pozitivist eğitim anlayışını sürdürdüler.

Peygamberimizin (sav) öğretmenliği model alınmalı, onun eğitim metotları benimsenmeli, nebevî metotlarla eğitim yapılmalı.

Öğretmenleri nitelikli yetiştirirsek öğrencileri kazanırız.

Öğretmenlerimiz kaliteli yetiştirilirse eğitimin kalitesi artar.

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile birlikte gönül kazanma ve nitelikli öğretmen yetiştirme hamlesi başlatılmalı.

Beyin Vitamini: Konuya ilgi duyanlara Abdulfettah Ebu Gudde’nin Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed ve Eğitim Metotları, bufakirin En Sevilen Öğretmen Hz. Muhammed ve Eğitim Metotları adlı kitabını tavsiye ederim.

Not: Bu sütunda FETÖ’cü olmadığını ilan ettiğim Isparta Vali Yardımcısı, kitap dostu, eğitim sevdalısı, ilim ve kültür adamı Taceddin Özeren Burdur’da hukuk müşaviri olarak göreve iade edildi. Eğitim alanında onlarca kitaba imza atan ve binlerce öğrenci yetiştiren Prof. MehmetZekiAydın üniversitede görevine başladı. Hakkı sahibine iade edenlere teşekkür ediyorum.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar