MEDYA KÖŞESİ

Ali Babacan'ın partisi yüzde kaç oy alır? Cem Küçük açıkladı

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, "Ali Babacan’ın partisi bana göre en az yüzde 3-4 oy alır. Daha fazla ya da az alır diyenler de var. Alacağı bu oyu da AK Parti’den alır." dedi.

Ali Babacan'ın partisi yüzde kaç oy alır? Cem Küçük açıkladı

Ali Babacan AK Parti'den istifası gündemin ilk sırasına oturdu. Babacan'ın yeni yol haritası merak konusu olurken, kuracağı partiyle ilgili bir değerlendirme de Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük'ten geldi.

Babacan'ın partisine AK Parti'den birkaç vekil geçebileceğini yazan Küçük, fazlasını beklemediğini ifade etti. Partisinin alabileceği oya ilişkin değerlendirme yapan Küçük, yazısına şöyle devam etti:

Ali Babacan’ın partisi bana göre en az yüzde 3-4 oy alır

"Ben mesela Ahmet Davutoğlu’nun partisinin halktan çok bir oy alacağı kanaatinde değilim. 31 Mart yerel seçimlerinde gördük ki, özellikle büyükşehirlerde 10 bin, 20 bin oy bile önemli. O yüzden en umulmadık parti bile eğer 50 bin civarında bir oyu varsa seçimin belirleyicisi olabilir.
Ali Babacan’ın partisi bana göre en az yüzde 3-4 oy alır. Daha fazla ya da az alır diyenler de var. Alacağı bu oyu da AK Parti’den alır.

Tabii 2023 seçimlerinde Ali Babacan muhalefetle hareket eder mi, kendileri bir aday çıkarır mı onu görmek lazım. Şu anki konjonktüre göre, kurucusu olduğu partiden ayrılan biri muhalefetle ittifak yapmaya daha meyilli olur. Başkan Erdoğan 2018’de ilk turda yüzde 52.5 almıştı.

Amaçları Erdoğan'a seçim kazandırmamak

Yüzde 2’lerin, 3’lerin ne kadar önemli olduğu görülüyor. Zaten Babacan ve arkasındaki Gül’ün ilk amacı Başkan Erdoğan’a seçim kazandırmamak. Muhalefetin ve uluslararası arenanın Babacan’ı öne çıkartmasının temel sebebi bu."

Ali Babacan’ın partisinin ciddiye alınması gerekir. Her şeye rağmen gene de 2023’e giden yolları Erdoğan belirleyecektir. AK Parti 31 Mart’tan gereken dersi alırsa ve kılıcı sert vurursa sorun kalmayabilir. AK Parti alacağı ya da alamayacağı kararlarla ülkenin siyasi rotasını çizecektir. Halka kulak verilir ve halkla zıtlaşılmazda AK Parti açısından sorun kalmayacaktır...
Bu arada Ali Babacan ve ekibine durduk yerde FETÖ’cü denilir ve geçenlerde olduğu gibi saçma sapan davalar açılırsa bunlarun hepsi Babacan’a yarar. Ekrem İmamoğlu’na neler dendi ama sonuç ortada. Özellikle bizim taraf medyasının buna çok dikkat etmesi lazım. Gerçek olmayan her haber saldırılan siyasetçiye yarar.

Cem Küçük'ün yazısının tamamı

Yorumlar