RÖPORTAJ

Ali Ağaoğlu o sözlerine açıklık getirdi: Hayatta kimseyi küçümsemem

Ali Ağaoğlu, "Millet fakir karanfil bırakıyor, ben gül bıraktım" sözlerini Habertük'e açıkladı. Ali Ağaoğlu "Bende atış serbest, fren yok. Ben inandığım şeyi söylerim" dedi.

Ali Ağaoğlu o sözlerine açıklık getirdi: Hayatta kimseyi küçümsemem
İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba saldırısı sonrası yaptığı "Ortanca hanımı aldım İstiklal Caddesi'ne patlamanın olduğu yere gittim. Millet fakir karanfil bırakıyor, ben gül bıraktım"açıklama ile tepki toplayan Ali Ağaoğlu, "Bende atış serbest, fren yok. Ben inandığım şeyi söylerim. Ağzımdan bir laf kaçtı diye de hiç düşünmedim, her sözümün arkasında dururum" dedi.

Habertürk'ten Meltem Ersoy'un sorularını yanıtlayan Ali Ağaoğlu'nun açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

HER SÖZÜMÜN ARKASINDA DURURUM

-Taksim'e gidip gül bırakmanız ve ardından söylediğiniz sözler planlı mıydı?

Cumartesi bomba patladı. Pazar kahvaltı ediyorum, köprüde 5 dakikada 1 araba geçiyordu. Kanıma dokundu. Tepki olarak gittim. Planlı gitmedim, karanfilin anlamını da biliyorum. Orada tesadüf çocuklar gül satıyordu. Bende atış serbest, fren yok. Ben inandığım şeyi söylerim. Ağzımdan bir laf kaçtı diye de hiç düşünmedim, her sözümün arkasında dururum. Doğru olmanın bedelini ödemedim mi, ödedim. Ama inanın doğru söylemekten 1 kaybettiysem 10 kazanmışımdır.

FAKİRLİĞİN İÇİNDEN GELİYORUM

-'Fakir değilim ki karanfil bırakayım' demeniz aslında konu...

O da benim Karadenizli esprili dilimden kaynaklanıyor. Onu da anlasınlar. Her konuya bu kadar karamsar bakmamak gerek, espriye açık olmak, havayı dağıtmak gerek. Ben fakirliğin ne olduğunu bilen insanım. 22 yaşımda babamdan ayrıldığımda 15 gün simit parası bile olmadan gezdim. Fakirliğin içinden geliyorum. Hayatta kimseyi küçümsemem. En çok zevk aldığım yemek, işçilerimle yediğim karavana yemektir. Bebek'te havyar yiyeceğime, şantiyeye gider kuru fasulyeye kaşık sallarım daha lezzetli gelir bana. Asla fakirlikle dalga geçmem söz konusu değil.

-Karanfil aynı zamanda siyasi iz taşıyan bir sembol...

Karanfil kan akmasının sembolü. Mitolojide tanrıçalardan biri bir çobanın gözünü oyuyor, yere atıyor, gözünden kan akıyor. Öyle mitolojik bir referansı var. Onu da bilecek kadar kültürüm var yani.

ÇOK OKUNANLAR