MEDYA KÖŞESİ

AK Parti'de yeni racon tartışması! Abdülkadir Selvi yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce gazete, televizyon ve sosyal medyadan kendi adına racon kesildiğini söyleyerek racon kesenleri uyarmıştı. AK Parti'de "racon" rahatsızlığı yeniden gündeme geldi.

AK Parti'de yeni racon tartışması! Abdülkadir Selvi yazdı

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi: "Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süre önce, “Kimse benim adıma racon kesmeye kalkışmasın” diye uyardı ama AK Parti’de racon tartışması sürüyor. AK Parti il başkanları birilerinin “reis”in adını kullanarak sosyal medya üzerinden kendilerine racon kesmeye çalıştığını gündeme getirdi" dedi. 

Erdoğan daha önce gazete, televizyon ve sosyal medyadan kendi adına racon kesenleri uyarmıştı. Bu defa AK Parti'li il başkanları sosyal medyadan "racon" kesenlerden rahatsız olduklarını dile getirdi. 

İŞTE SELVİ'NİN O YAZISI

Belli ki bu racon kesme işi AK parti Genel Merkez yönetimini de rahatsız etmiş olmalı ki, il başkanlarına bu yönde önemli mesajlar verdiler. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan MYK toplantısında da genel başkan yardımcıları söz alıp, ekranlardan, gazetelerindeki köşelerinden ve sosyal medya üzerinden AK Parti adına racon kesenlerden duydukları rahatsızlığı dile getirmişlerdi. Hatta orada sadece racon kesen medya mensuplarından değil, bazı siyasilerden de şikâyet edilmişti. Erdoğan, iktidarda 15 yılını dolduran AK Parti’nin yorulup yıpranmaması için ciddi bir değişim sürecini başlattı. ÇünküErdoğan’ın önünde, ANAP ve DYP gibi iktidarda yıpranan, yorulan partiler var. O nedenle değişimin startını, “metal yorgunluğu” olarak verdi. Değişimin partiye yeni bir heyecan, yeni bir enerji kazandırmasını amaçlıyor. Bir hücre yenilenmesini sağlamaya çalışıyor. Bunun bir tasfiye olmadığının, bayrak değişimi olduğunun altını çiziyor. Tabii her değişim gibi bu da sancılı oluyor. Bunun başında bazı çevrelerin, “racon kesmeye” devam etmesi geliyor. Erdoğan, İstanbul Genişletilmiş İl Meclisi toplantısında, “Kimilerinin şahsım adına adeta racon kestiği anlaşılıyor. Kimsenin racon kesmesine ihtiyacım yoktur. Racon kesilecekse bu raconu bizzat kendim keserim” diye uyarma gereği duymuştu.

İL BAŞKANLARININ ŞİKÂYETLERİ

Dün AK Parti’de CumhurbaşkanıErdoğan’ın başkanlığında il başkanları toplantısı vardı. Erdoğan, il başkanlarına öğleden sonra hitap etti. Öğleden önce de Genel Merkez’de il başkanları ile toplantı yapıldı. O toplantıda da gündem konusu yine “racon kesilmesi” oldu. İl başkanları sosyal medya üzerinden linç edildiklerini anlattı.“Reis” adına birilerinin kendilerine,“racon kesmeye” çalıştığını gündeme getirdiler.

İl başkanlarının şikâyetleri iki nokta üzerine yoğunlaştı.

1- Değişim işin gereğidir. Ama değişim yapılırken, teşkilatların onuru korunsun. Küskünler ordusu oluşturulmasın. Çünkü önümüzde bir kırılma noktası olan 2019 seçimleri var.

2- Her gidene defolu gözüyle bakılıyor. Bu, değişen kadroları rencide ediyor.

Genel Merkez tarafından il başkanlarına, “Sosyal medya üzerinden racon kesenlerin partiye zarar verdiğinin farkındayız. Onlara gereken cevabı vereceğiz. Siz de bunlara pabuç bırakmayın. Değişimi gerçekleştirirken, küskünler ordusu oluşturulmasına fırsat vermeyeceğiz” mesajı verildi.

Yorumlar