GÜNDEM

Ahmet Taşgetiren yazdı: Turgut Özal, Ayasofya'da nasıl ezan okuttu?

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, İstanbul eski Müftü Yardımcısı Mehmet Çiçek'in dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın bizzat talimatıyla Ayasofya'da nasıl ezan okuttuğunu ve namaz kıldırdığını anlattı.

Ahmet Taşgetiren yazdı: Turgut Özal, Ayasofya'da nasıl ezan okuttu?

Son dönemlerin en çok konuşulan konularının başında geliyor Ayasofya konusu. İbadete açılacak mı, açılmalı mı? İbadete açılırsa tepkiler ne olacak? Uluslararası tepkilere karşı ne cevap verilecek? Ve daha akıllarda yer alan bir çok soru...

Birçok tarihçinin de ana gündemi olan bu konuda Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, İstanbul eski Müftü Yardımcısı Mehmet Çiçek'in Turgut Özal anısını paylaştı. 

Bakın Özal, Ayasofya'da nasıl çifte ezan okutmuş ve namaz kılınmasını sağlamış!

İşte o hikaye:

Ayasofya 1453’ten beri bütün zamanların gündemidir. Bugün yeniden ısınması tabiidir. 
Geçmişte böyle bir ısınma olayını Mehmet Çiçek anlatmıştı bana. 

1990’lar… İstanbul Müftü yardımcısıdır. Bir gün sekreter telefonu çaldırır, “Sizi sayın Cumhurbaşkanı arıyor” der. Mehmet Çiçek “Yanlış olmasın, ben müftü yardımcısıyım, Müftü Bey’i arıyor olmasın” diye cevap verir. “Hayır, der sekreter, sizi ismen aradı.” “Peki bağla o zaman.” Bağlanır: Telefonun öbür ucundaki ses merhum Cumhurbaşkanı Özal’a aittir. Selam verilir, alınır sonra Özal konuşur:

-Bugün, der Özal, İkindi vakti Ayasofya’ya gideceksiniz. Orada dört minareden birden ezan okunacak ve siz ikindi namazını orada kılacaksınız Namık Kemal Zeybek (Kültür Bakanı) de orada olacak. 

Müftülükten bir grupla birlikte gittik, dedi Mehmet Çiçek. Topkapı yolundan bir girişi var Ayasofya’nın. Osmanlı

Padişahlarının Hünkar Mahfili olarak kullandığı bölüm. Oradan girdik. Orası ile Cami arasındaki bir yer halılarla döşenmiş, camiye gelen kısmı duvar gibi kapatılmış. Böylece orada bir mescit oluşturulmuş.  

Ezanı duvarın üzerine çıkan bir müezzin okudu ve biz İkindi namazını kıldık orada. 

Mehmet Çiçek sonrasını da anlatmıştı: 

-İkindiden sonra Özal yeniden aradı. 

-Ne yaptınız, gidip namaz kıldınız mı? 

-Kıldık Efendim. 

-Minarelerden ezan okundu mu? 

-Hayır efendim. Namık Kemal Bey şu anda durumun uygun olmadığını söyledi. 

Yazının tamamı için tıklayın...

Yorumlar