GÜNDEM

Ahmet Hakan yazdı: İBB himayesinde düzenlenen ayinin arkasındaki isim kim?

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, İBB'nin Türkçe ezan ve Türkçe Kur'an ile büyük tartışma yaratan şeb-i arus törenlerine ilişkin herkesin merak ettiği "bu hazırlığın arkasındaki isim kim?" sorusunu cevapladı.

Ahmet Hakan yazdı: İBB himayesinde düzenlenen ayinin arkasındaki isim kim?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şeb-i arus etkinlikleri sırasında yüzyıllardır sürdürülen Mevlevi ayininin tüm ritüelleri bozularak sahnelenmiş, özellikle Türkçe Kur'an ve girişte okunan tekbirin Türkçe alınması, Türkçe ezan tartışmalarını beraberinde getirerek büyük tepki çekmişti.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan "Rakı sofrasında genç bir kadına sarkıntılık" yapmasıyla haberlerde yer bulan ve İBB'nin söz konusu organizasyonunun arkasındaki isim olan sözde "Mevlevi şeyhi"nin kim olduğunu bugünkü köşesinde yazdı:

Dünyaca ünlü neyzenimiz Kudsi Erguner, bu ayinle ilgili şu hükmü veriyor: “Türkçe Kuran, naat ve ayinin okunduğu bu gösteri, dini, tasavvufi ve Mevlevi geleneklere tamamen aykırıdır.”

Peki kimdir İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde düzenlenen ayinin arkasındaki isim? “EMAV–Evrensel Mevlânâ Âşıkları Vakfı” adlı bir vakıf. Vakfın kurucusu ve onursal başkanı, kendisini “Hasan Dede” olarak niteleyen Hasan Çıkar. Çıkar’ın 2 yıl önce vefat etmesinin ardından vakfı takipçileri yönetmeye başladı. Hasan Çıkar’ı en iyi tanıyan isimlerden biri Kudsi Erguner. Ben onun yazdıklarından öğrendim Hasan Çıkar adlı şahsın kim olduğunu.

KUDSİ ERGUNER ANLATIYOR: YOLDAN ÇIKMIŞ BİRİ

KUDSİ Erguner’in kaleminden Hasan Çıkar. Birlikte okuyalım: “80’li yılların sonunda Sicilya’da Sagesta Antik Tiyatrosu’nda organize ettiğim bir Mevlevi ayini gösterisi için bir postnişin ararken... Nezih Uzel bana Kapalıçarşı’da Üsküp Mevlevihanesi’nden olduğunu iddia eden Hasan Çıkar’a rastladığını ve onun bu görevi üstlenebileceğini telefonla bildirdi.

Nezih’in evinde yapılan ilk provada Hasan Bey’in o güne kadar hiç sema görmediği ortaya çıkmış ve ona ivedilikle Mevlevi ayinin usul ve erkânını öğretmiştik. Buna o seyahate katılan genç semazenler de şahit olmuştu. Sicilya yolculuğu sırasında... Bekir Sıtkı Sezgin, Recep Birgit, Hafız Kemal, Yusuf Gebzeli beylerin hazır olduğu bir sohbette... Hasan Çıkar’ın ‘Mevlevilikte namaz yoktur’ benzeri saçmalıklar söylemesi hepimizin yüreğine indirdi. ‘Eyvah! Bu adamı nereden başımıza saldık’ diyerek pişman olduk ve Nezih Uzel’i sorumlu tutarak sitemde bulunduk.

İstanbul’a dönüşte Hasan Çıkar’ın Celalettin Çelebi’den hilafet alarak Üsküdar Mevlevihanesi’ne yerleştiğini ve ‘EMAV–Evrensel Mevlânâ Âşıkları’ adıyla bir vakıf kurarak etrafına derviş topladığını duyduk. Gösteri için ortaya çıkardığımız ve eğittiğimiz adam, bir anda kendisini şeyh ilan etmişti.

Televizyonda rakı sofrasında, uygunsuz bir halde genç bir hanıma sarkıntılık ederken görüntülenen bu zat, bir meclisinde ‘Bizim meclisimizde şeytan yoktur’ diyerek Kuran-ı Kerim kıraatinde euzübesmelenin okunmasını istemeyecek kadar yoldan çıkmıştır.”

Yazının tamamı için tıklayınız

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar 1 yorum