GÜNDEM

Ahmet Hakan: CHP'nin neden iktidar olamadığının cevabı Atatürk tartışmasında gizli

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, CHP'de devam eden Atatürk tartışmasını değerlendirdi.

Ahmet Hakan: CHP'nin neden iktidar olamadığının cevabı Atatürk tartışmasında gizli

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, CHP'de devam eden Atatürk tartışması için 5 saptamada bulundu. Hakan, "CHP'nin neden iktidar olamadığının cevabı Atatürk tartışmasında gizli" dedi:

- SAPTAMA BİR: Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u kuşattığında Bizanslı rahipler, “Meleklerin kanadı var mı, yok mu?” tartışması yapıyorlarmış. CHP’lilerin kendi aralarında yaptıkları bu Atatürk tartışması, Bizanslı rahiplerin yaptıkları o tartışmanın bile fersah fersah gerisinde.

- SAPTAMA İKİ: CHP neden ileri gidemiyor? CHP neden yüzde 25’te takıldı kaldı? CHP neden toplumu ikna edemiyor? CHP neden 18 yıldır iktidara yaklaşamadı? CHP ile neden olmuyor? Tüm bu soruların cevabı, CHP ileri gelenlerinin iştahla yürüttükleri Atatürk tartışmasının içinde gizli.

- SAPTAMA ÜÇ: Tuncay Özkan, Canan Kaftancıoğlu, Gürsel Tekin, Muharrem İnce falan... Hepsi de birbiriyle hesaplaşmak istiyor. Hepsi de fırsat kolluyor. Atatürk üzerinden başlayan tartışma, işte bu hesaplaşma fırsatını sundu kendilerine. Yani mesele Atatürk değil, sen daha anlamadın mı?

- SAPTAMA DÖRT: Şu ana kadar bir kişi bile çıkıp da “Atatürkçülüğün kuramını yapan Attilâ İlhan da ‘Mustafa Kemal Paşa’ derdi. Ne yani, Attilâ İlhan’ın da mı Atatürk’le sorunu vardı?” demedi. Hepsini geçtim... Bunu demek Canan Kaftancıoğlu’nun bile aklına gelmedi.

- SAPTAMA BEŞ: “CHP’de bir liderlik yok” deniliyor ya... İşte bunun en büyük kanıtı! Şu kadar zaman geçti... Kemal Kılıçdaroğlu, hâlâ “Yahu siz ne yapıyorsunuz? Kesin şu tartışmayı! Bu ne manasız bir tartışma! Hay Allah sizin müstahakkınızı versin” demeyi beceremedi.

NELER YAŞANDI?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 9 Eylül'de online yaptığı Taksim Toplantıları’nda yaptığı konuşmada "Atatürk" yerine "Gazi Mustafa Kemal" ifadesini kullandı. Kaftancıoğlu'nun bu tercihi CHP içinde tartışma yarattı.

CHP'Lİ İSİMLERDEN ARDI ARDINA TEPKİ

Kaftancıoğlu'nun "Atatürk" dememesi CHP'li isimlerin büyük tepkisini çekti. İşte CHP'li isimlerin Twitter'dan yaptığı eleştiriler:

CANAN KAFTANCIOĞLU'NDAN AÇIKLAMA GELDİ

CHP'li Kaftancıoğlu'na yönelik eleştiriler dün sosyal medyada da uzun süre devam etti. Kaftancıoğlu, bunun ardından Twitter hesabından "Böylesi bir dönem ve gündemde, bu açıklamayı yaptırmak zorunda bırakanları; “Atatürk hayatta olsaydı önce sizleri ve klavye Atatürkçülerini sopayla kovalardı” (böyle referanslarda onların hakkı :))) diyerek vatandaşın aklına, vicdanına ve hafızasına teslim etmiş olayım.." ifadelerini kullanarak uzun bir açıklama yaptı. Açıklamada "Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum" ifadelerini kullandı.

sss

Yorumlar