KİTAPLIK

'Abluka, Savaş, Direniş: Gazze' kitapçı raflarında

Anadolu Ajansı "Oradaydı" serisinin ikinci kitabı "Abluka, Savaş, Direniş: Gazze" kitapçılarda yerini aldı.

'Abluka, Savaş, Direniş: Gazze' kitapçı raflarında
GAZETECİLER.COM- Anadolu Ajansı "Oradaydı" serisinin ikinci kitabı "Abluka, Savaş, Direniş: Gazze" kitapçılarda yerini aldı.

Anadolu Ajansı (AA), son yıllarda ön plana çıkardığı uluslararası haberciliğini kitap dünyasına taşıdı. Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri her gün dünyanın dört bir yanındaki abonelerine ulaştıran AA, yaptığı çalışmaları kitaplaştırdı ve en zor anlarına tanıklık ettiği üç ülkeye dair arşiv değeri taşıyan kitaplar yayımlamaya başladı.

Rabia katliamını anlatan "Yarım Kalan Devrim, Mısır" kitabından sonra şimdi de Filistin'deki insanlık dramı, "Abluka, Savaş, Direniş: Gazze" kitabı ile gözler önüne seriliyor.

DenemeAA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün genel yayın yönetmeni olduğu üç kitaptan ikincisi "Abluka, Savaş, Direniş: Gazze" adıyla piyasaya çıktı. Kitabı 30 kişilik haberci ve editör ekibi altı ayrı bölüm olarak hazırladı.

ARAFAT'DAN MAVİ MARMARA'YA...

Kitapta, Filistin tarihinin özeti, direnişin sembol ismi Yasir Arafat'ın oluşturduğu etki, Fetih ve Hamas anlaşması ve intifadaların yanı sıra "One Minute" çıkışı, "Mavi Marmara" gemisine yönelik saldırı ve 7 Temmuz'dan bu yana 2145 kişinin ölümüne sebep olan son İsrail bombardımanı anlatılıyor.

Olayları yakında takip eden AA habercileri de Gazze'de bombardıman esnasındaki gözlemlerini, şahitliklerini ve olaylar esnasında yaşadıklarını "Oradaydı" başlığı ile okuyucuya birinci elden sunuyor. Kitapta AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün "Bombaların Altında Diplomasi ve Habercilik" başlıklı şahitliği de yer alıyor.

Filistin kitabında AA foto muhabirleri tarafından çekilen çok sayıda özel fotoğraf kullanıldı. Şucaiyye ve Gazze'deki kanlı müdahalede olay yerinde olan habercilerin psikolojilerinin nasıl bozulduğu ve olaylardan nasıl etkilendiği bu kitapta anlatılıyor. Birçok habercinin kanlı olayları izlerken gözyaşlarını tutamadığı ve uzun süre etkisinden kurtulamadığı tanıklıklar bölümünde dile getiriliyor.

Deneme

ACININ EKSİK OLMADIĞI BİR COĞRAFYA

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, yayın yönetmenliğini yaptığı üç kitap hakkında, "Mısır, Gazze ve Suriye bu acının eksik olmadığı coğrafyanın sadece üç bölgesi. Bu üç bölgede yaşanan olaylara çok yakın şahitlik yapan Anadolu Ajansı habercileri var. Üç yıldır bu bölgede şahit olduğumuz acı olaylar yüzünden psikolojimiz bozuldu, hastalandık, yaralandık ve hayatlarımız değişti. Gözümüzün önünde vurulan insanlar, işkence altında öldürülen çocuklar, kadınlar gördükten sonra artık hayata eskisi gibi bakamıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Öztürk ayrıca "dünyanın en zor coğrafyasının habercileri" olduklarını belirterek, "Her gününü savaşlarda geçiren, her haberini insanlığın en acı olaylarına ayıran insanlarız. Ölümlere, işkencelere, ağıtlara şahitlik ediyoruz" ifadesini kullandı.

SIRADA SURİYE VAR

Son yılların en büyük dramının yaşandığı Gazze kitabından sonra onu hala savaşın can aldığı Suriye hakkındaki kitap takip edecek. Eylül ayında ise kitapların Arapça ve İngilizce baskıları yapılarak dünya kitapçılarına dağıtılacak. Böylece, habercilik yaptığı ülkelerde tarihe tanıklık eden AA, Mısır'ın ardından Gazze ve Suriye konulu kitapları üç dilde kitapseverlerle buluşturmuş olacak.

DenemeKitaplarda, 2011'den bu yana Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler savaş ortamlarında bulunan uzman habercilerin araştırmalarıyla kronolojik olarak anlatılıyor. Öncelikle ülkelerin kısa siyasi tarihçeleri, meydana gelen olaylar ve haber niteliği taşıyan konular detaylı bir şekilde işleniyor. Buna ek olarak o ülkede görev yapmış ve olaylara şahitlik etmiş habercilerin kişisel izlenimleri ve tanıklıkları da kitaplarda önemli bölümler olarak yer alıyor. "Oradaydı" başlığı altında yer alan bu tanıklıklarda haberciler, olaylar yaşanırken, fotoğraf çekerken ya da görüntüleri kaydederken neler yaşadığını, neler hissettiğini anlatıyor.

"Abluka, Savaş, Direniş: Gazze" kitabının ardından "Oradaydı" serisinin son kitabı olan "Yetim Kalan Ülke: Suriye" de Eylül ayı içerisinde raflardaki yerini almış olacak.

AA, her üç kitap için düşük fiyatlı baskılarının haricinde özel numara verilmiş ve ticari olarak satılmayacak koleksiyon baskılar yapacak. Sınırlı sayıda yapılacak bu özel baskı sadece devlet erkanı ile önemli kütüphane ve koleksiyonculara verilecek.

ÇOK OKUNANLAR