GÜNDEM

Abdurrahman Dilipak: Bizans'ı Osmanlı değil, Cumhuriyet yıktı

Gazeteci Abdurrahman Dilipak, Gerçek Hayat dergisinin tartışma yaratan "Hilafet" dosyası kapsamında, dergiye verdiği röportajda "Fatih’in Bizans’ı yıktığını zannediyorlar. Doğu Roma’yı ve Bizans’ı Cumhuriyet yıktı” dedi.

Abdurrahman Dilipak: Bizans'ı Osmanlı değil, Cumhuriyet yıktı

Gerçek Hayat dergisinin tartışma yaratan "Hilafet" dosyası kapsamında gazeteci Abdurrahman Dilipak ile de bir röportaj yer aldı.

Röportajında Osmanlı tarihinde fetih kutlaması yapılmadığını söyleyen Dilipak, Fatih Sultan Mehmet’in Doğu Roma Bizans İmparatoru olduğunu söyledi ve şunları kaydetti:

"FETİH KUTLAMALARI CUMHURİYET GAZETESİ TARAFINDAN UYDURULDU"

“Fatih’in ordusundaki gayri Müslim asker sayısı Bizans’ın ordusundan fazlaydı. Fatih Bizans’ı Latin işgalcilerden kurtardı. İmparator da Latin işgalcilerin işbirlikçisiydi. Şimdi böyle bir fetih bizim kafamızda yok. Bizim kafamızdaki fetih, 1953 yılında Cumhuriyet gazetesi tarafından uyduruldu.”

"FATİH BİZANS İMPARATORUYDU"

Dilipak, muhabirin “Şaka yapmıyorsunuz değil mi?” sözlerine ise şöyle karşılık şöyle cevap verdi:

“Şaka olur mu? Evet, Cumhuriyet gazetesince uyduruldu. Doğu Roma’nın siyasi haritasına bakarsanız, Etiyopya da var, Avrupa da var, Ermenistan da Gürcistan da var. Roma coğrafi bir bölgedir. O yüzden Roma’nın yeniden ihyası gerekiyor. Osmanlı sultanı aynı zamanda Bizans imparatoruydu. Ama şimdi bunu söylesen, hakaret sayıyorlar. ‘Kahpe Bizans’ diyorlar. Fatih’in Bizans’ı yıktığını zannediyorlar. Bizans’ın kendi içinde de çatışmaları vardı. Biz Latinlerden orayı kurtardık. Asırlarca da Müslümanlar tarafından yönetildi."

"BİZANS'I CUMHURİYET YIKTI"

"Doğu Roma’yı ve Bizans’ı Cumhuriyet yıktı. Ben Müslümanların hilafetini istiyorsam, Ortadoksların da birliğini savunurum.”

"HİLAFETİ KALDIRMADILAR"

Röportajdaki ilginç noktalardan biri de Dilipak’ın ‘hilafetin kaldırılmadığı’ yönündeki görüşü oldu. “Zaten hilafeti kaldırmadılar” diyen Dilipak, ‘uygun adam’ bulunduğunda halife olarak atanacağını öne sürerek Fethullah Gülen’i işaret etti:

“Hilafeti kaldırmadılar. ‘Hilafet mana ve mefhum olarak cumhuriyetin şahsı manevisinde mündemiçtir’ dediler. Çünkü uygun adamı bulduklarında, mesela Fetullah Gülten’i halife yapmak istiyorlardı. İngilizler de Şerif Hüseyin’i halife yapmak istedi. Kabul ettirme sorunu yaşayınca ‘Şu Müslümanların üzerine bir silindir gibi geçelim, sonra uygun adamı bulunca onu canlandırırız’ diye buzdolabına kaldırdılar. TSE damgalı bir İslam’la kimsenin sorunu yok.”

Yorumlar