GÜNDEM

Abdulkadir Selvi'den Ali Babacan'a 15 Temmuz soruları

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 17-25 Aralık’ı o günkü iktidara yapılmış minik bir darbe girişimi olarak isimlendirirken; Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi ise; bugünkü köşesinden Babacan’a 15 Temmuz ile ilgili merak ettiklerini sordu.

Abdulkadir Selvi'den Ali Babacan'a 15 Temmuz soruları

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde Ali Babacan’ın partisinin açılışını yaptıktan sonra verdiği söyleşide 17-25 Aralık ile ilgili 'dönemin iktidarına yapılan minik bir darbe girişimiydi.’ sözlerini hatırlarak "Demokrasi tarihimiz aynı zamanda darbeler tarihi olduğu için bizde birçok darbe çeşidi var. Askeri darbeden FETÖ darbesine, postmodern darbe girişiminden muhtıraya kadar seç beğen al.Bizde isimleri çeşitli ama darbelerin ortak bir özellikleri vardır. Hepsi de Amerikan patentlidir. Talat Aydemir, Amerika’nın desteğini almadan darbe yapmaya kalkışınca sonu darağacı olmuştu”dedi.

17-25 Aralık’ı “minik darbe girişimi” olarak niteleyen Ali Babacan’ın yakında 15 Temmuz için de “kontrollü darbe” derse şaşırtıcı olmayacağını söyleyen Selvi, sözlerine şu şekilde devam etti "Söz konusu 15 Temmuz olunca, ben asıl Ali Babacan’ın 15 Temmuz’da nerede olduğunu merak ediyorum. Babacan, NTV’de katıldığı bir programda bu yöndeki soruya “Ben o hafta sonu yurtdışındaydım. Saat farkı da vardı, yedi saat” diyor. “Amerika’daydım” diyemiyor. 15 Temmuz gecesi darbenin merkezi olan ABD’de olmasını izah edecek bir gerekçesi vardır elbette ki."

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar 1 yorum