GÜNDEM

Abdulkadir Selvi yazdı: Bayramda 9 günlük sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, koronavirüs nedeniyle en çok merak edilen konulardan biri olan 'bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı?' sorusunu gündemine aldı.

Abdulkadir Selvi yazdı: Bayramda 9 günlük sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Koronavirüs nedeniyle haftasonları sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. 23 Nisan ve 1 Mayıs gibi resmi tatillerde de sokağa çıkma yasağı kararı alınmıştı. Peki Ramazan Bayramı'nda da bu yasak uygulanacak mı?

Konuyu gündemine alan Abdulkadir Selvi, Bakanlar Kurulu'nun bu konuyu henüz karar bağlamadığını ama er ya da geç masaya geleceğini belirtti. Selvi ayrıca 9 günlük bir yasağın beklenmediğini de belirtti. 

İşte Abdulkadir Selvi'nin kulis yazısı:

Mayıs ayının normalleşme sürecinin hazırlık aşaması olacağı netleşti. Bayrama kadar her hafta sonu sokağa çıkma yasağı devam edecek. Ama asıl bayramdan sonra ne olacak?
Ramazan Bayramı 24 Mayıs Pazar gününe denk geliyor. Cumartesi günü arife, pazar günü ise bayram olduğu için zaten sokağa çıkma yasağının kapsamında olacak. Ancak bu süreçte aydınlatılması gereken iki tarih var.

Ramazan Bayramı’nın ikinci ve üçüncü günü de sokağa çıkma yasağı kapsamına alınıp 4 gün olarak uygulanacak mı?

Ramazan Bayramı’nı da içine alacak şekilde, 23 Mayıs Cumartesi günü başlayıp 1 Haziran Pazartesi günü bitmek üzere 9 günlük sokağa çıkma yasağı söz konusu mu?

Normalleşme takvimi pazartesi günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacak. Kontrollü bir normalleşme sürecine hazırlık yapılıyor. Ramazan Bayramı’nda da şehirlerarası seyahatler yapılamayacak. Ama bayramda sokağa çıkma yasağının kaç gün olacağına şimdiden karar verilmeyecek. 18 Mayıs tarihinde yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında bayramla ilgili süreç netleştirilecek. Piyasalar rahat olsun. İlk edindiğim bilgi, 9 günlük sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığı yönünde. Eğer veriler iyi gelmeye devam ederse 4 gün dahi düşünülmeyebilir.

Yazının tamamı için tıklayın...

Yorumlar