GÜNDEM

Abbas Güçlü: Üniversiteler SOS veriyor

Milliyet yazarı Abbas Güçlü, gençlerin ve ailelerinin, üniversitelerde iş garantisi olmayan mesleklerin bölümlerine gitmediklerini, fakültelerin boş kaldığını söyledi.

Abbas Güçlü: Üniversiteler SOS veriyor

Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü, bugünkü köşesinde "On binlerce kontenjan boş! Üniversiteler SOS veriyor!" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Güçlü, yazısında üniversite sisteminin iflas ettiğini fakat bunun görülmediğini ifade etti:

FAKÜLTELER BOŞ

Birinci kayıt döneminde en gözde fakülteler bile dolmadı!  Gençler ve aileleri iş garantisi olmayan fakülteler için artık ne zaman harcıyor ne de para! Bir zamanların en gözde mesleği mühendislik bu hale düşmemeliydi!

MÜHENDİSLİK BU HALE DÜŞÜRÜLMEMELİYDİ

Mühendislik fakülteleri neredeyse tüm üniversitelerde boş! Vakıflarda durum daha da vahim! Yüz binlerce işsiz mühendis varken bu fakültelerin açılmasına kim izin verdiyse mutlaka hesap sorulmalı! Zaten kıt olan kaynaklar ve hayaller böylesine hovardaca heba edilmemeli!..

Peki, mühendislikler boş da diğer fakülteler doldu mu? Hukuk, Diş Hekimliği, Eczacılık fakülteleri ve özellikle de sosyal bilimler de bomboş!

Yeni YÖK, hemen “Baraj getirerek çıtayı yükselttik” boşluklar ondan diyecektir! Peki o zaman, açılmalarına ve bu kadar kontenjana, neden, kim izin verdi? Tek öğrenci kaydedemeyen bölümler var, onlar ne olacak? Sistem iflas etti ama maalesef görenimiz yok!

YENİ ÜNİVERSİTELER AÇILMASIN MI?

Yeni üniversiteler açılmasın mı? Elbette açılsın ama on binlerce hatta yüz binlerce işsizi olan alanlarda değil, istihdam önceliği olan alanlarda açılsın!

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar