GÜNDEM

Süleyman Soylu'nun tepkisinin ardından Çukur'a suç duyurusu!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçtiğimiz günlerde kötü örnek teşkil ettiğini dile getirdiği Çukur dizisindeki bir sahnede avukat rolündeki oyuncunun tartaklanmasına yönelik savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Süleyman Soylu'nun tepkisinin ardından Çukur'a suç duyurusu! - Sayfa 1

Show TV'nin sevilen dizisi Çukur’un son bölümünde yayınlanan avukat sahnesiyle ilgili suç duyurusunda bulunuldu. Avukat Funda Sadıkahmet Alp tarafından yapılan suç duyurusunda, Çukur'un 29 Ekim 2019 tarihinde yayınlanan bölümünde yer alan bir sahnede avukat rolündeki kişiye baskı, tehdit ve fiziksel şiddetle "yarın o adam çıkacak" gibi sözler söylenerek, kötü muamele gösterildiği belirtildi.

Süleyman Soylu'nun tepkisinin ardından Çukur'a suç duyurusu! - Sayfa 2

Dizideki avukatın ise hiçbir tepki vermeden bu baskıya boyun eğdiği aktarılarak "seyircinin gözünde normalleştirilen bu hususlar açıkça suç teşkil etmektedir. Özellikle genç izleyici kitlesine sahip Çukur isimli dizi gençlere kötü örnek olmakta ve maalesef şahsımın da dahil olduğu avukatlık mesleğinin bu sahne ile zedelenmesine ve itibarsızlaşmasına neden olmaktadır. Gelecek nesilleri olumsuz etkileyen bu dizide avukatlık mesleğine alenen hakaret edilmekte ve aşağılanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Süleyman Soylu'nun tepkisinin ardından Çukur'a suç duyurusu! - Sayfa 3

"MESLEK İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR"

Avukat Sadıkahmet Alp bu sahnede mesleğin onur ve şerefinin ayaklar altına alındığının altını çizerek “Maalesef akılarda kalan avukatlara istediğini yaptırabilecek bir güç gösterisi ve hatta hukuksuz işlere teşvik etmeye çalışma avukatın yakasından tutup tehdit etmek olmuştur. Hak arama mücadelemizi avukatlar olarak kanunlar çerçevesinde tüm zorluklara rağmen verirken bu denli itibarsızlaştırılmanın haklı bir açıklaması olamayacağı gibi kabul edilemez” dedi.

Süleyman Soylu'nun tepkisinin ardından Çukur'a suç duyurusu! - Sayfa 4

Birçok avukatın hakaret ve tehditlere maruz kaldığının ve öldürülen avukatların gazetelerin 3. sayfalarına konu olduğunun aktarıldığı suç duyurusunda şikayetçi olmanın zorunlu olduğu açıklandı.