GÜNCEL

Seda Sayan'a "çingene" cezası!..

Seda Sayan ve Uğur Arslan'ın sundukları "Evleneceksen Gel" programına RTÜK, "Roman vatandaşları aşağılamak"tan ceza verdi...

Seda Sayan'a "çingene" cezası!.. - Sayfa 1

Seda Sayan'ın evlendirme programına RTÜK tarafından ceza yağdırıldı.

Seda Sayan'a "çingene" cezası!.. - Sayfa 2

RTÜK, Aralık'ta yaptığı toplantıda, Show TV'de yayınlanan "Evleneceksen Gel" programında, Roman vatandaşları temsil ettiğini iddia eden bir katılımcının (RTÜK isim vermese de o ismin Solmaz isimli gelin adayı olduğunu herkes biliyor) sürekli Roman vatandaşları rencide edecek şekilde davranışlar sergilemesine ilişkin şikayetleri ele aldı.

Seda Sayan'a "çingene" cezası!.. - Sayfa 3

Üst Kurul, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesindeki "Irk, renk, din, tabiiyet, cinsiyet, özürlülük, siyasi ve felsefi düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez." hükmünün ihlali sebebiyle Show TV'ye ceza verdi.

Seda Sayan'a "çingene" cezası!.. - Sayfa 4

RTÜK, Seda Sayan ile Uğur Arslan'ın sunduğu Evleneceksen Gel'e ayrıca, "Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz." ve "Türkçenin özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez." hükümlerini ihlalden de ceza verdi.