KULİS

Çalışma Bakanı'ndan memur maş zammı açıklaması! İşte masadaki zamlı maaş rakamları...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memurlara ilişkin olarak "Zam çalışmaları sürüyor, kimsenin mağdur olmaması için kapsamlı düşünülüyor" dedi. Bakanlığın yaptığı çalıymada ortaya çıkan zamlı maaş rakamları da sızdı...

Çalışma Bakanı'ndan memur maş zammı açıklaması! İşte masadaki zamlı maaş rakamları... - Sayfa 1

Memurlar bir yandan 5 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak Haziran ayı enflasyonunu beklerken bir yandan da Meclis'ten geçecek ek zam düzenlemesini merakla bekliyor. Kabine sonrası soruları cevaplayan Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da sürece ilişkin açıklamalar yaptı. Işıkhan, “Yoğun bir mesai harcanıyor. Kimsenin mağdur olmaması için çok kapsamlı düşünülüyor. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önceliğimiz refah ve yaşam kalitesini arttırmak” dedi.

Çalışma Bakanı'ndan memur maş zammı açıklaması! İşte masadaki zamlı maaş rakamları... - Sayfa 2

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Yoğun bir mesai harcanıyor. Cumhurbaşkanı’nın söylediği gibi Meclis tatile girmeden önce. bazı değişkenleri de dikkate almak lazım. Çok kapsamlı düşünülüyor. Kimsenin mağdur olmaması için, çalışanlarımızın refahın arttırılması bizim için önemli. Biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışma hayatının tek boyutu yok. Asgari ücreti bitirdik. İşveren ve çalışanlarımızı mutlu etmeye çalıştık. Önceliğimiz refah ve yaşam kalitesini arttırmak ve enflasyona ezdirmemek” dedi. 

Çalışma Bakanı'ndan memur maş zammı açıklaması! İşte masadaki zamlı maaş rakamları... - Sayfa 3

"Hafta sonuna kalmadan belli olacak"

Peki, memurun temmuz zammı ne kadar olacak, nasıl belirlenecek? Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, muhtemel alternatifleri TRT Haber'de değerlendirdi: "Memurun zam oranı bu hafta sonuna kalmadan belli olacak. Enflasyon beklenecek çarşamba günü. Yapılan çalışmalar o enflasyonla birlikte ilan edilecektir. Ya o gün ya ertesi gün Meclis aşaması başlayacaktır. Memurlar ayın 15'inde maaşlarını alıyorlar ancak en azından 1 hafta öncesinden bordroların hazırlanmış olması gerekiyor."

Çalışma Bakanı'ndan memur maş zammı açıklaması! İşte masadaki zamlı maaş rakamları... - Sayfa 4

" Dolayısıyla yeni zamlı maaşları alabilmeleri için hafta sonu da dahil o günlerde bitmesi lazım. Yasal mevzuatın ayrıntılı bir düzenleme olmayacağını düşünüyorum. Toplu sözleşmenin 4. 6 ay zam diliminin ilgili maddesi değişecek. Meclis aşamasında komisyonda da çok tartışılacağını düşünmüyorum. 4 milyon civarında aktif memuru, yaklaşık 15 milyon emekliyi ilgilendiren bir düzenlemenin TBMM aşamasının da hızlı olacağını düşünüyorum."