• İzmir 18°
  • İstanbul 15°
  • Ankara 10°

POLEMİK

  • Giriş Tarihi : 12-10-2012 09:20
  • |
  • Güncelleme : 12-10-2012 09:20

Ahmet Şık'tan Taraf'a 'günaydın' yazısı

Ahmet Şık'tan Taraf'a 'günaydın' yazısı
Haber
Ahmet Şık Taraf gazetesini ve Taraf'ın gazetecilik anlayışını değerlendiren bir yazı kaleme aldı

MEMUR HABERLERİNİN YENİ ADRESİ...

GAZETECİLER.COM - Yazmakta olduğu "İmamın Ordusu" isimli kitap için çalışırken OdaTV davası kapsamında tutuklanan ve 375 gün Silivri'de tutulduktan sonra tahliye edilen gazeteci Ahmet Şık, Taraf gazetesini ve Taraf'ın gazetecilik anlayışını değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

habervesaire.com sitesinde yayınlanan  'Karşı devrim' kendi çocuklarını yiyor başlıklı yazısında "Taraf'taki kavga" ve "manşetleri ve haberi, kendi fikirleri üzerine zorlayıp kullanışlı yorumlama" hakkında uzun bir analize yer verdi. 

"Bu yazı uzun zamandır kaleme almak istediğim ancak ertelenip duran bir konuyla, Taraf ve gazetecilik anlayışıyla ilgili." diyen Ahmet Şık, "...başında yıllardır tanıdığınız, hatalarını görmezden gelmeseniz de, gözümde bitmeye yüz tutmuş "kredisi" kolay tükenmeyecek birisi, Ahmet Altan'ın bulunması meramımı anlatmayı daha da güçleştiriyor." dedi ve şöyle devam etti:

NEDEN ŞİMDİ YAZIYORUM?

Malum, Taraf şimdi de gazete içi polemiklerle gündemde. Gazetenin yayın yönetmeni Ahmet Altan'ın uzun zamandır Tayyip Erdoğan ve hükümete yönelik muhalif tutumunun, Kürt meselesi ekseninde kimi yazarlara da sirayet etmesiyle gazete yazarları da pozisyon almaya başladı.

Topa en son giren Salı günkü yazısıyla Alper Görmüş oldu. "Taraf'taki endazeyi kaçırmış manşetlerin zirvesi!" başlıklı yazısında Görmüş, gazetesinin takındığı muhalif tutumu, "Haberi kâh abartarak, kâh kullanışlı bir tarzda yorumlayarak, haberin, kendisine muhalefet edilen gücü zor duruma düşürme kapasitesini arttırdığını sanmak!" şeklinde özetledi.

Ertesi gün Görmüş'e yanıt veren Ahmet Altan, yazarını "niyet okumaya girişmekle" suçlayarak, "Alper kendisinin yapmayacağı, ahlaka da pek uygun düşmeyen bir işi benim yapacağıma nasıl bu kadar rahat inanıyor, nasıl kendisini böyle 'ahlaken' üstün görüyor, nasıl kendini bu kadar rahat 'karar mercii' konumuna yerleştiriyor?" dedikten sonra, "Bu yakışık alıyor mu Alperciğim?" diye sordu.

Muhtemel ki Görmüş, yakışık alıp almadığını yanıtlamakta gecikmeyecek.

TARAF'IN SEVENİ DE NEFRET EDENİ DE ÇOK

İçinde Taraf gazetesi ya da kimi yazarlarının adının geçtiği bir tartışma hiç eksik olmuyor. Seveni de nefret edeni de çok. Aynı anda hem bu kadar sevilmek hem de bu kadar nefret öznesi olmak Türkiye gazetecilik ve siyasi tarihinde sadece Aydınlık ekolüne nasip olmuştu. Taraf şimdi o namı da eline aldı. Abartmıyorum.

Şimdi İşçi Partisi'nde temsiliyet bulan siyasi çizgiye mensup olanlardan "darbecilik" iddiasıyla cezaevinde bulunanları da, geçmişinde bu siyasi ekolde yer alıp da "darbe karşıtı" olduğu iddiasıyla ortalıkta dolanan eski Aydınlıkçılar da aynı küfürleri yiyor.

Ne gariptir ki, darbecilik iddiasıyla özgürlüğünden alıkonulanlar değil de, hiç haketmedikleri halde kendilerine özgürlük savunucusu yaftası yapıştırılanlar daha zavallı halde. Bu ayrı bir yazının konusu.

ONLARI DÜŞTÜKLERİ ÇUKURDA KENDİ HALİNDE BIRAKMAK EN İYİSİ

Çok Okunanları

PrevNext
Diğer Siteler