RÖPORTAJ
ANASAYFA/RÖPORTAJ/Zeynep Yazıcı: Kadının azılı düşmanları her yerde!

Zeynep Yazıcı: Kadının azılı düşmanları her yerde!

Zeynep Yazıcı: Kadının azılı düşmanları her yerde!

Sayım Çınar, Zeynep Yazıcı ile kitabı odak noktasına alarak edebiyata dair bir söyleşi gerçekleştirdi.

  Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2015 09:11 Güncelleme: 16 Nisan 2015 09:11
- - -

GAZETECİLER.COM - ÖZEL İÇERİK
SAYIM ÇINAR
sayimc@superonline.com

Ressam Zeynep Yazıcı, kadına karşı şiddetin giderek artış gösterdiği günümüzde, "O kadınların" hayatlarına dair kaleme aldığı öykü ve şiirlerle okuyucuyu kadına karşı şiddete hayır diyebilme cesaretini göstermeye ve bu sorumluluğu birlikte göğüslemeye davet ediyor. Aç vurucu ve güçlü bir kitap, Sayım Çınar, Zeynep Yazıcı ile kitabı odak noktasına alarak edebiyata dair bir söyleşi gerçekleştirdi.KADINLAR BİR KEDİYE BENZER


Kadına dair bir kitap kaleme almışsınız. Bu kitapta hem denemeler yer alıyor hem de şiirler. Bu kitabın ciddi bir serüveni olmalı.


Kadın bir kediye benzer, kedi kimsesizdir.. İstedim ki kediler kimsesiz olmasın, bu edebiyat üretimi de böyle çıktı aslında!

 

DenemeResim sanatı sizi yazıya daha çok yaklaştırmış olmalı. Kitabın kapağı sizin resimlerinizden biri mi? Nasıl tepkiler alıyorsunuz?


Evet çizimini kendim yaptım. Kapak aslıda kadının hayattaki yerini karşılıyor. İyi tepkiler de var, karşı tepkiler de... En nihayetinde söylediğim gibi kapak hayattaki kadının yerini anlatıyor, her türlü tepkinin gelmesi de doğal.

 

KİTAPTAKİ HER CİSİM AZILI KADIN DÜŞMANI


Anneye ve babaya özel göndermeler yapan bir kitap yazmışsınız. Anne ve babanızı düşünerek yazdığınız şiirleri nasıl yorumlamalıyız?


Anne ve babaya özel gönderme yok aslında… Kitaptaki her cisim, her şekil, her birey kadının azılı düşmanı bir yerde… Anlatmak istediğim de tam bu, kadın tek ve düşmanı her şey...


 

Deneme


“BENİM İÇİN EDEBİYAT SABAHATTİN ALİ İLE KAPANDI…”

 

Bu kadar deneysel bir kitap yazmak riskli değil mi? Edebiyat dünyasında kendinizi nereye konumlandırıyorsunuz?


Edebiyat dünyasında yer alan son insan olabilirim çünkü benim için edebiyat son olarak Sabahattin Ali’yle kapandı… Bu çok tartışılacak biliyorum ama hikaye kitabımdan sonra bana hak verilecek.

 

Deneme
 


ANKARALI YAZAR DENİLİNCE HİÇ KİMSE GELMİYOR AKLIMA


Bir ressam, bir yazar olarak Ankara’da yaşamak dezavantaj mı yoksa avantaj mı? Ankaralı yazarlar denildiğinde aklına daha çok kimler geliyor?


Açıkçası hiç kimse gelmiyor. Ankara soğuk, yalnız ve kasvetli bir huzur sunar size… Kim kasvet yazıyorsa Ankara’nın şairi odur. Varoluş sıkıntısıdır yazarları tetikleyen.


 

Deneme

 

HEPİMİZ HASTAYIZ...


Ruhun iflas ettiği durumlar vardır. Şiirlerindeki kargaşa, sorgulamalar seni zorlu zamanlara yaklaştırdı mı?


Hepimiz hastayız, bir an olur ki her şey yerli yerindeyken aniden içinize bir sıkıntı çöker, durup dururken varoluş sıkıntısı sizi ait olduğunuz yere götürmek ister, işte o an hastayızdır, normal dünyaya kıyasla...


 

Deneme