GÜNDEM
ANASAYFA/GÜNDEM/Ünlü şair ve söz yazarı Cemal Safi hayatını kaybetti

Ünlü şair ve söz yazarı Cemal Safi hayatını kaybetti

Ünlü şair ve söz yazarı Cemal Safi hayatını kaybetti

Bir süredir hastalığı nedeniyle yoğun bakımda tutulan edebiyat camiasının tanınan şairi Cemal Safi hayatını kaybetti.

  Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2018 11:05 Güncelleme: 18 Nisan 2018 11:08
- - -

Şiirleri, birçok sanatçı tarafından şarkı olarak yorumlanan Karadenizli Cemal Safi, aylar önce KOAH nedeniyle tedavi altına alınmıştı.

Safi, 20 Nisan Cuma günü öğle namazının ardından, Bilkent Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii'nden son yolculuğuna uğurlanacak ve Pursaklar Mezarlığı’nda defnedilecek.

CEMAL SAFİ KİMDİR?

Cemal Safi 1938 yılında Samsun'da doğdu. Öğrenimine Sakarya İlkokulu'nda başladı. Samsun Sanat Okulu'nun Torna Tesviye bölümünden mezun oldu. 1959 yılında ailesiyle Ankara'ya taşındı. 1971 yılına kadar o dönemde sahibi oldukları Büyük Otel'de babasının yanında çalıştı.

Safi'nin ilk şiirlerini Orhan Gencebay besteledi. 1990 yılında, Rüyalarım Olmasa, 1991 yılında, Vurgun adlı bestelerin güftekarı olarak iki yıl art arda yılın şairi seçildi. 1990 yılında müzikli bir şiir kasedi çıkardı.Türk Dil Kurumu tarafından Türkçeyi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirildi.

Eminescu madalyası başta olmak üzere, defalarca Hürriyet'in Altın Kelebek, Milliyet'in Yılın En Sevilen Şarkıları birincilik ödülleri ile TRT'nin Yılın Şair'i gibi sayısız ödüle layık görüldü.

Evli ve üç çocuk babası olan şair, yaz aylarını geçirmekte olduğu Akçay'da her yıl Akçay Şairler ve Bestekârrlar Festivali'ni organize etmekteydi.

Benzer Haberler

YORUM YAZINÜnlü şair ve söz yazarı Cemal Safi hayatını kaybetti haberine yorum yapın

fb tw gp rs Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
TÜM YORUMLAR 0 YORUM