TV HABER
ANASAYFA/TV HABER/'İslamcılık iktidar oldu ve bitti'

'İslamcılık iktidar oldu ve bitti'

'İslamcılık iktidar oldu ve bitti'

Mümtaz’er Türköne "hep muhalif bir projeydi" dediği İslamcılık'ın Türkiye'de iktidar olduktan sonra bittiği görüşünde...

  Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2012 16:47 Güncelleme: 15 Kasım 2012 16:47
- - -
GAZETECİLER.COM - TVNET’in çok konuşulan programlarından Son Baskı’nın dünkü konuğu İslamcılık tartışmalarının başlatılmasında etkin isim olan Zaman Gazetesi yazarı Mümtaz’er Türköne idi. Türköne “Savunduğunun aksine Ali Bulaç İslamcılığın bittiğini söyleyen ilk adamdır.” dedi.

İSLAMCILIK İKTİDAR OLDU VE BİTTİ

Veyis Ateş: Yeni bir kitap yazmışsınız. Arada da sordum İslamcılığın doğum ve ölümü dediğinize göre İslamcılığı öldürdünüz mü?

M. Türköne: Evet. Bu tartışmanın başlangıcından benimki bir önermeydi. İslamcılık öldü diye. Bu bir ayna tutmak gibidir. Ölünün burnuna ayna tutarlar. Ayna buğulanırsa yaşıyor demektir. Buğulanmazsa öldü demektir. Ve ben gelen tepkilerden İslamcılığın öldüğü kanaatine vardım. Özellikle genç kuşaklardan gelen tepkilerden bu düşünceye vardım.

Veyis Ateş: Ne oldu da İslamcılık bitti?

M. Türköne: İktidar oldu ve bitti.

Veyis Ateş: İktidar olmak fikirleri bitirir mi?

DEVLET İKTİDAR SORUMLULUĞU İSLAMCILIĞI BİTİRDİ

M. Türköne: Muhalefeti besleyen fikirler muhalif olarak vardır iktidar olunca yok olur. Devlet sorumluluğu iktidar sorumluluğu İslamcılığı bitirdi. Yani siz İslam devleti kurmak, İslam Anayasası yapmak için yola çıkarken birden bire bütün ülkeyi yönetme sorumluluğunu üzerinize alıyorsunuz.

Veyis Ateş: Bunu Erdoğan’la sembolize edelim. Erdoğan’ın böyle talepleri var mıydı?

İSLAMCILIK HEP BİR MUHALİF PROJEYDİ

M. Türköne: Ben özellikle gençlik dönemlerinde Milli Görüş geleneği üzerinde etkin olduğunu düşünüyorum. Üç gelenek vardı İslamcılık’ta… Bediüzzaman çizgisi. Said’i Nursi’nin Risale-i Nur Hareketi İslamcılığı sınırlandırdı.  İkincisi Milli Görüş. Milli görüş ise İslamcılığı Politik argümanlar arasında, demokratik mücadele içerisinde eritti. Geriye kalan Mısır kaynaklı Seyit Kutup, İhvan geleneği... Fakat Bediüzzaman’ın  ve Milli görüşün frenleyici etkisi güçlü olduğu için aslında hep muhalif bir proje olarak kaldı.

Veyis Ateş: Ali Bulaç bunun neresine itiraz ediyor?

İSLAMCILIK BİTMEDİ DİYEN İLK ADAM ALİ BULAÇ'TI

M. Türköne: İslamcılığın bitmediğini söylüyor. Ben kitapta onu da anlattım bir sürpriz olarak. İslamcılığın bittiğini söyleyen ilk adam da Ali Bulaç’ın kendisi. 1999’de Aktüel Dergisi’nde Alper Görmüş’e verdiği röportajda İslami Hareketin bittiğini söylüyor. 28 Şubat’ın hemen arkasından. Tam anlamıyla İslamcılığın bittiğini anlatıyor. Hatta siyasi parti olarak da Milli görüşü kastederek bir daha iktidara gelemeyeceğini söylüyor.

Veyis Ateş: Kitapta da tam anlamıyla keyifli bir İslamcılık serüveni okuyacağız herhalde.