MEDYA KÖŞESİ
ANASAYFA/MEDYA KÖŞESİ/Nagehan Alçı'yı memnun eden görüntü!

Nagehan Alçı'yı memnun eden görüntü!

Nagehan Alçı'yı memnun eden görüntü!

Poşetler paralı olduğundan beri her gün markete gittiğini ve poşetlerle ilgili tepkilere baktığını söyleyen Nagehan Alçı, kısa süre içinde kasada para vererek poşet almanın ayıplanacak bir davranış haline geldiğini belirtti.

  Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2019 14:37 Güncelleme: 11 Ocak 2019 15:07
- - -

Yılbaşı itibari ile poşetler 25 kuruş karşılığında satılmaya başlandı. Paralı poşet meselesini birçok köşe yazarı kaleme aldı. Nagehan Alçı da konuya ilişkin kaleme aldığı yazısında durumdan memnun olduğunu ifade etti. "Naylon poşetlerin marketlerde 25 kuruşa satılır hale gelmesi ülkede bir hafta içinde adeta bir sessiz devrim yarattı." diyen Alçı,  file ve bez çanta sayısında artış yaşandığını hatta paralı poşet almanın ayıplanır bir durum haline geldiğini söyledi. Alçı, "Doğru adım atmak işte budur! Bazen küçücük bir şey, dev bir değişimin kapısını açar. 25 kuruş, bir devrim başlatır!" dedi.

25 kuruşluk devrim

Son yıllarda bu kadar etkili, bu kadar çabuk bir değişimin önünü açan ikinci bir adım hatırlamıyorum. Naylon poşetlerin marketlerde 25 kuruşa satılır hale gelmesi ülkede bir hafta içinde adeta bir sessiz devrim yarattı. Büyük bir mutlulukla izliyorum. Uyum yeteneğimizin ne kadar yüksek olduğunu göstermesi bakımından çok çarpıcı bir örnek bu uygulamaya verilen tepkiler.

Poşetler paralı olduğundan beri her gün markete gidiyor ve bakıyorum. Önceleri herkes kasada hatırlıyor, bir kaç ‘uf’ çekiyor, poşetlere para ödeyip alıyorlardı. Birkaç gün sonra evden o marketin sağda solda kalmış poşetlerini yanlarında getirmeye başlayanlar oldu. Yakınmalar da azaldı.

Son iki gündür ise file ya da bez çanta sayısında artış görüyorum. Bu biraz da ‘bilinçliyim’ ‘çevre dostuyum’ mesajı haline gelmeye başladı.

Ama en güzeli ne biliyor musunuz? Bu kadar kısa süre içinde kasada para vererek poşet almak ayıplanacak bir davranış haline geldi bile. Yanında poşet getirmeyene neredeyse ‘görgüsüz’, ‘duyarsız’ der gibi bakıyor etraf.

Bizim marketin kasasındakilere sordum. ‘Abla her akşam kapının önünde poşet dağı oluşuyordu. Çöp arabasının neredeyse yarısını bunlar dolduruyordu. İnsanlar sırf aldıklarını poşetlere doldurmakla yetinmiyorlar, bir de avuç avuç boş poşet götürüyorlardı yanlarında. Sonra da onların bir kısmını gelişi güzel sokağa atıyorlardı. Şimdi bakıyoruz bizim kapının önünde tek bir poşet yok.’

Doğru adım atmak işte budur! Bazen küçücük bir şey, dev bir değişimin kapısını açar. 25 kuruş, bir devrim başlatır!

 

YORUM YAZINNagehan Alçı'yı memnun eden görüntü! haberine yorum yapın

fb tw gp rs Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
TÜM YORUMLAR 0 YORUM