GÜNDEM
ANASAYFA/GÜNDEM/Murat Belge İngiltere'ye yerleşiyor

Murat Belge İngiltere'ye yerleşiyor

Murat Belge İngiltere'ye yerleşiyor

Yazar Murat Belge, İngiltere Oxford Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olmak için girişimlerde bulundu..

  Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2018 13:45 Güncelleme: 13 Şubat 2018 14:33
- - -

Murat Belge Türkiye'yi terk eden liberal yazarlar kervanına katılıyor.

Gelecek yıl görev yapmak için İngiltere Oxford Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olmak için girişimlerde bulunan Murat Belge, gerekli başvuruları yaptı.

Odatv'nin edindiği bilgiye göre, üniversitedeki isimlerden referans mektubu da alan Belge, İngiltere merkezli Council for At-Risk Academics'e (Risk Altındaki Akademisyenler Konseyi) başvurarak destek istedi. Kendisinin Oxford'a gidişi için Konseyin mali fonundan ve prosedür desteğinden faydalanmak isteyen Belge'nin başvurusu, bazı akademisyenleri de kızdırdı.

Söz konusu Konsey'in dünya üzerinde risk altında bulunan akademisyenlere destek verdiğini, savaş ya da baskılar dolayısıyla görevini yapamayan bilim insanlarını öncelediğini söyleyen akademisyenler, Belge'nin bu şartları sağlamadığı yönünde eleştirilerde bulundu. Türkiye'de özellikle KHK ile atılan muhalif akademisyenlerin bu fondan yararlandığını söyleyen üniversite üyeleri, yakın döneme kadar iktidar destekçisi olan Belge'nin başvurusunu etik bulmadı.

Murat Belge'nin herhangi bir baskıya maruz kalmadığını, son olarak şiir üzerine kitap yazarak merkez medyada dahi kendisine yer bulduğunu hatırlatan akademisyenler, Belge'nin fon için İngiltere'den aracılar sokmasını da eleştirdiler.

YORUM YAZINMurat Belge İngiltere'ye yerleşiyor haberine yorum yapın

fb tw gp rs Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
TÜM YORUMLAR 0 YORUM