GÜNDEM
ANASAYFA/GÜNDEM/İMC TV ve Hayatın Sesi TV, polis tarafından mühürlendi

İMC TV ve Hayatın Sesi TV, polis tarafından mühürlendi

İMC TV ve Hayatın Sesi TV, polis tarafından mühürlendi

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile kapatılan ancak resmi bildirim yapılmadığı için yayına devam eden İMC TV ve Hayatın Sesi TV, polis tarafından basıldı ve yayınları durduruldu.

  Eklenme Tarihi: 04 Ekim 2016 13:04 Güncelleme: 04 Ekim 2016 13:04
- - -

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Hayatın Sesi Televizyonu ve İMC TV'ye polis baskın düzenledi.

Önce Hayat TV'ye giden polis ekipleri yayını kesti. Televizyon çalışanlarını binadan çıkaran polis ekipleri, rejiyi mühürledi. DEmirbaş tespiti için Maliye ekipleri bekleniyor.

Polis ekipleri, Hayat TV'nin ardından İMC TV'ye gitti. İMC TV çalıyanları polisi canlı yayında stüdyoda karşıladı.

Kapatılan kanallar arasında yer alan ve Kürtçe çizgi film yayımlayan Zarok TV'nin Diyarbakır'da bulunan binası da dün mühürlenmişti.Canlı yayın sırasında stüdyoya polis ekipleri girdi. Televizyon çalışanları baskını "Özgür basın susturulamaz" ve "Susma haykır, özgür baskın haktır" sloganları ile protesto ettiği sırada kanalın internet yayını durduruldu.

İnternet yayınının kesilmesinden bir süre sonra, kanal tamamen karartıldı.

BANU GÜVEN'İN CANLI YAYINDA SON SÖZLERİ

NTV'deki spikerlik kariyeri ile tanınan Banu Güven kanal kapatılırken mikrofonu alıp konuştu. Banu Güven, "Burda yıllarımı televizyon yayıncılığına verdi. Burdaki ekiple olmak benim meslek hayatımın en onurlu yıllarını anlatıyor. Burda hergün müthiş bir inançla herkes işine sarıldı. Burdaki insanları bu idealden böyle arkaik ve faşist uygulamalarla koparamazsınız. Bz öyle ya da böyle işimizi yapmaya devam edeceğiz. İMC TV'de çalışmış olmaktan onur duyuyorum' dedi.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, televizyonun Periscope'tan yaptığı canlı yayınına katılıp, "Ekran kararabilir ama ense kararmayacak" dedi.

Kanal çalışanları ise canlı yayında 'Özgür basın susturulamaz' , 'Susma haykır, özgür basın haktır' sloganları attı.

 Polis İMC TV'nin yayınını kesmekle kalmadı ve Periscope yayını yapan spiker Banu Güven'e de telefonunu kapatması için uyarıda bulundu. İşte o anlar..