MEDYA KÖŞESİ
ANASAYFA/MEDYA KÖŞESİ/Kaşıkçı cinayetinde onun da mı parmağı var? Habertürk yazarı o isme işaret etti

Kaşıkçı cinayetinde onun da mı parmağı var? Habertürk yazarı o isme işaret etti

Kaşıkçı cinayetinde onun da mı parmağı var? Habertürk yazarı o isme işaret etti

Habertürk yazarı Serdar Turgut, Washington’da ortaya çıkan yeni bilgilerin, Kaşıkçı olayında asıl araştırılması soruşturulması gereken isim olarak Jared Kushner’in ortaya çıktığını gösterdiğini belirtti.

  Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2018 15:30 Güncelleme: 01 Aralık 2018 14:20
- - -

Serdar Turgut, Başkan Trump’ın damadı, aynı zamanda orta doğu politikalarının da koordinatörü olan Kushner'in, Muhammed bin Selman ile WhatsApp’dan her gün mesajlaşacak kadar yakın bir arkadaş olduğunu iddia etti.

Jared Kushner’in 2017 yılında Selman'la yaptıkları gizli görüşme sonrası, Selaman'ın Suudi Arabistan'daki prensleri tutuklamaya başladığını söyleyen Habertürk yazarı, "Daha sonra Suudi Arapların Kaşıkçı türü infazları yerine getirecek ‘Kaplan takımlarını’ oluşturduğu belirlendi.Türkiye’ye infaz için gelenler de bu kaplan takımındaydılar.Ayrıca Kaşıkçı’nın infazı sürecinin, infazın olduğu günden 18 ay önce başladığı da ortaya çıkarıldı. Selman’ın Kaşıkçı’nın Müslüman Kardeşler’e ve Katar ile Türkiye’ye yakın durmasından çok rahatsız olduğu, bir an önce Suudi Arabistan'a getirilmesini emrettiği söyleniyor Washington’da." ifadelerini kullandı.

Kaşıkçı olayında Washington'da dikkat edilmesi gereken isim

Haber saatinde biraz sonra bunlar olacak diye anlattığım her şey tek tek oldu.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'ne sorgulanmak için çağrılan Dışişleri Bakanı Pompeo, Savunma Bakanı Mattis ve CIA Başkanı Gina Haspel bekleniyordu.

Dediğim gibi Haspel gitmedi Senato’ya.

Ve tam anlamıyla siyasi kıyamet koptu Washington’da.

İki partiden de senatörler otoriterlerine yapılan bu saldırının hesabını soracaklarını söylediler.

Bazı Cumhuriyetçi senatörler, CIA Kaşıkçı olayı açıklaması yapmak için senatoya gelmediği takdirde yönetimin önem verdiği tek bir yasayı bile geçirmeyeceklerini açıkladılar.

ÖNEMLİ ADIM

Sonra Senato Genel Kurulu önemli bir adım attı.

Komitede, Suudi Arabistan’ın Yemen’de sürdürdüğü savaşa ABD yardımının kesilmesini öngören bir tasarı vardı.

Genel kurul iki partinin de işbirliğiyle bu tasarıyı hızlı biçimde genel kurula çekti.

Buradaki kurallara göre bir tasarının komiteden geçip genel kurula gelmesi bazen aylar sürebiliyor.

Bu defa iki parti de Trump’a kızgın olduklarından tasarıyı hiç beklemeden genel kurula ettirip oyladılar ve sonunda Amerika Yemen'de sürdürülen savaşta Suudi Arabistan'a yapmakta olduğu askeri yardımı kesti.

Yönetime kızgın olan Kongre şimdi de Prens Selman’a karşı bazı yaptırımlar getirmek için adımlar atmaya hazırlanıyor.

Bütün bunlar olurken bir yandan da Trump yönetimi Selman ile ilişkiyi nasıl koparmadan sürdürürüm konusunda çalışıyordu.

GÖRÜŞECEK Mİ?

Şimdi Trump ve Selman G-20 toplantısı İçin Arjantin'deler.

Trump zaten kızgın olan senatoyu daha da kızdırmamak için Selman ile resmi görüşme olmayacak açıklamaları yaptırdı Arjantin'e hareket etmeden önce.

Burada kilit kavram resmi görüşmeydi.

Gerçekten de önümüzdeki günlerde yapılacak resmi temaslar listesinde Selman yer almıyor ama buradaki kaynaklar Trump’ın Selman ile gayrı resmi, yani tesadüfen olmuş görünümü verilen bir konuşma yapacağına kesin gözle bakıyorlar.

KİLİT İSİM

Bu arada Washington’da ortaya çıkan yeni bilgiler Kaşıkçı olayında asıl araştırılması soruşturulması gereken isim olarak Jared Kushner’in ortaya çıktığını gösteriyor.

Başkan Trump’ın damadı olan Kushner aynı zamanda orta doğu politikalarının da koordinatörü.

Yahudi olan Kushner'in aynı zamanda İsrail ile çok yakın bağlantıları var.

Muhammed bin Selman ile WhatsApp’dan her gün mesajlaşacak kadar yakın bir arkadaş.

Jared Kushner

Jared Kushner

GİZLİ GÖRÜŞME

İstihbarat kaynakları Kushner’in 2017 yılının ekim ayında Selman ile gizlice buluştuğunu ortaya çıkardılar. Bu görüşmeden bir ay sonra kasım ayında Selman Suudi Arabistan’daki prensleri tutuklamaya başladı. Daha sonra Suudi Arapların Kaşıkçı türü infazları yerine getirecek ‘Kaplan takımlarını’ oluşturduğu belirlendi.

Türkiye’ye infaz için gelenler de bu kaplan takımındaydılar.

Ayrıca Kaşıkçı’nın infazı sürecinin, infazın olduğu günden 18 ay önce başladığı da ortaya çıkarıldı. Selman’ın Kaşıkçı’nın Müslüman Kardeşler’e ve Katar ile Türkiye’ye yakın durmasından çok rahatsız olduğu, bir an önce Suudi Arabistan'a getirilmesini emrettiği söyleniyor Washington’da.

Bütün bu yeni bilgilerden sonra Amerikan Kongresi’nin bu işin peşini bırakmayacağı ve belki de Kushner’i komiteye sorgulanmak için çağırabileceği söyleniyor.

YORUM YAZINKaşıkçı cinayetinde onun da mı parmağı var? Habertürk yazarı o isme işaret etti haberine yorum yapın

fb tw gp rs Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
TÜM YORUMLAR 0 YORUM