GÜNDEM
ANASAYFA/GÜNDEM/Gazeteciler Taksim'e çıktı: Özgür basın susturulamaz

Gazeteciler Taksim'e çıktı: Özgür basın susturulamaz

Gazeteciler Taksim'e çıktı: Özgür basın susturulamaz

Gazeteci örgütleri, son dönemde artan basına yönelik baskılar ve saldırılar nedeniyle Beyoğlu Tünel'de yürüyüş düzenledi. Çok sayıda gazeteci ve siyasetçinin katıldığı yürüyüşte 'özgür basın susturulamaz' pankartı taşındı

  Eklenme Tarihi: 03 Ekim 2015 15:15 Güncelleme: 03 Ekim 2015 15:15
- - -

Gazetecilik meslek örgütleri, gazetecilerin can güvenliğini tehdit eden saldırılara karşı Beyoğlu’nda Tünel’den Galatasaray’a kadar yürüyüş düzenledi.  Yürüyüşe çok sayıda gazeteci ve siyasetçi katıldı.

Tünel'den Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyen grup, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç'in okuduğu basın açıklamasının ardından dağıldı.

Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Ankara, İzmir, Afyon, ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyetleri, Fotomuhabirleri Derneği, Spor Yazarları Derneği ile IPI ve PEN Türkiye merkezinin destek verdiği yürüyüşle ilgili açıklamada şöyle denilmişti:

“Son dönemlerde gazetecilere yönelik baskılar, saldırılar ve mesleğimizi değersizleştirme ve ayrıştırma çabaları, yerini artık can güvenliğimizi tehdit eden bir noktaya bıraktı. İşsizlik, korkutma, yıldırmalar artık fiili saldırılara dönüştü. Halkın haber alma hakkının engellenmemesi, can güvenliğimizin sağlanması, ifade-basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, Anayasal haklarımızdan taviz verilmemesi için; 3 Ekim 2015 Cumartesi saat 13:00’te Beyoğlu Tünel’de buluşuyoruz. Tünel’den Galatasaray’a yürüyüp, demokrasi, basın özgürlüğü ve can güvenliğimiz için el ele omuz omuza bir araya geliyoruz.“