GÜNDEM
ANASAYFA/GÜNDEM/Fransız gazeteciden şaşırtıcı Türkiye çıkışı

Fransız gazeteciden şaşırtıcı Türkiye çıkışı

Fransız gazeteciden şaşırtıcı Türkiye çıkışı

Ünlü Fransız gazeteci Jean-Dominique Merchet, Fransa’da Türkiye’ye karşı takınılan tavıra televizyonda isyan etti. Artık sürekli Türkiye’ye vurmaya bir son verelim çağrısında bulundu.

  Eklenme Tarihi: 08 Ocak 2017 09:05 Güncelleme: 09 Ocak 2017 09:44
- - -

Fransa devlet televizyonu France 5'de yayınlan Dans L'Air programına L'Opinion Gazetesi yazarı Fransız gazeteci Jean-Dominique Merchet'in sözleri damgasını vurdu.

Fransa'da Türkçe yayın yapan Arti33.com'un haberine göre DAEŞ'in Türkiye'yi neden hedef aldığının konuşulduğu programda, Türkiye'ye yönelik eleştirilere sert tepki gösteren Merchet, "Fransa'da Türkiye hakkında kötü konuşmaktan zevk alıyoruz. Sürekli Türkler kötü demeye bir son verelim. Bu doğru değil." ifadelerini kullandı. Sunucunun "Türkiye'ye yönelik eleştiriler haksız mı?" sorusuna ise, Merchet "Evet biraz haksız" cevabını verdi.

"Terör mağduru Türkiye ile yeterli dayanışmayı göstermedik"

Türkiye'nin bugün terör mağduru olduğuna dikkat çeken Merchet, Reina'da yaşanan terör saldırısının Bataclan ile aynı olduğuna dikkat çekti. Ancak Fransa'da idareciler ve toplumun Fransa ile aynı mağduriyeti yaşayan Türkiye ile yeterli dayanışmayı göstermediğine vurgu yaptı.

"Türkiye için varoluş meselesi"

Türkiye'nin terörle yaptığı mücadelesine de açıklık getiren Fransız gazeteci, PKK meselesinin Türkiye için varoluş meselesi olduğunu söyledi. PKK'nın kazanmasının Türkiye'yi sarsabileceği uyarısında bulundu.

"Emperyalist güçler Osmanlıyı parçalara böldü"

Jean-Dominique Merchet, yeni bir ülke olan Türkiye'nin bir asır önce Fransa, İngiltere gibi emperyalist güçlerin Osmanlıyı parçalara bölmesiyle küçüldüğinü hatırlattı. Türkiye'nin yeniden Batılı ülkeler tarafından bölünmenin korkusunu yaşadığını, onun için bazen aşırı tepki verdiğine dikkat çekti.

"Sürekli Türkiye'ye vurmaya bir son verelim"

Fransız gazeteci, batıdaki Türkiye'ye yönelik tutumları da sert şekilde eleştirerek, Sistematik olarak sürekli Türkiye'ye vurmaya bir son verelim."'ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

YORUM YAZINFransız gazeteciden şaşırtıcı Türkiye çıkışı haberine yorum yapın

fb tw gp rs Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
TÜM YORUMLAR 0 YORUM