ANALİZ
ANASAYFA/ANALİZ/Erhan Çelik TRT'nin reytinglerini yükseltebildi mi?

Erhan Çelik TRT'nin reytinglerini yükseltebildi mi?

Erhan Çelik TRT'nin reytinglerini yükseltebildi mi?

İşte Erhan Çelik'in yayında olduğu günlerde aldığı reytingler ve TRT1 Ana Haber'in sıralamadaki yeri...

  Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2016 08:30 Güncelleme: 10 Ağustos 2016 08:30
- - -
GAZETECİLER.COM - ÖZEL ANALİZ
BÜLENT TELLAN

Show TV haber Dairesi Başkanlığı ve Habertürk TV Genel Yayın Yönetmenliği'nin ardından uzun bir süre ekranlardan uzak kalan, önceki hafta ise sürpriz bir şekilde TRT 1 ile anlaşan ve hafta içinde ana haber bülteni sunmaya başlayan Erhan Çelik medya ve sosyal medyanın ilgi alanıdaki yerini koruyor.

HERKES BU SORUYU SORUYOR: "NE KADAR MAAŞ ALIYOR?"

TRT 1 ile anlaştıktan sonra sosyal medyada Erhan Çelik'in maaşıyla ilgili iddialar ortaya atılmıştı. Çelik, bu iddiaların ardından Twitter hesabından açıklama yaptı. TRT'nin Erhan Çelik için ne kadar ödeme yapacağı açıklanmazken, aylık 30 bin ile 206 bin TL arasında değişen maaşlar sosyal medyanın gündemine düştü.

Çelik için Ankara'nın en lüks otelinde bir suit tutulduğu, aylık ödemeden doğan vergileri TRT'nin ödeyeceği ve Çelik'in İstanbul Ankara arasındaki uçuşlarının tamamının karşılanacağı da konuşulanlar arasında.

YALANLADILAR AMA GERÇEK RAKAMI AÇIKLAMADILAR

Önce TRT, ardından da Erhan Çelik yaptıkları yazılı açıklamalar ile rakamların abartılı olduğunu söylerken, gerçek rakamın ne olduğunu açıklamamayı tercih ettiler.

Kamu adına yayıncılık faaliyeti yürüten devlet kanalı TRT'nin kendi kadrolu çalışanları yerine dışarıdan birini işe alması, üstelik ona verdiği maaşı açıklamaktan imtina etmesinin izleyicilerin tepkisini çekmesi çok olağan.

Konu TBMM'ye taşındığı için bir sür sonra TRT'nin resmi bir açıklama yapmak zorunda kalacağı da aşikar.

CUMHURBAŞKANI'NA DERT YANMASI DA TEPKİ ÇEKTİ

Tepkiler maaşı ile sınırlı kalmadı. Erhan Çelik'in ne kadar maaş aldığı sosyal medyanın gündeminde konuşulmaya devam ederken, TRT ekranlarında konuk ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakkındaki iddiaları hatırlatıp dert yanması da tepki çekmişti.

Erhan Çelik'in canlı yayında içini dökmesine öfkelenen AK Parti milletvekili Mehmet Metiner, şehit ailelerinin şikayet etmediği, “Tekrarı halinde gene çıkar gerekirse ölürüz!” dediği ortamda Çelik'i kişisel meselesi peşinde koşmakla suçlamıştı.  Metiner, Erhan Çelik için yazısında "Reis’e duyulan sonsuz krediyi kendi şahsı için kullanmasına göz yumamayız." ifadelerine yer vermişti.

REYTİNGLERDE DURUM NE?

Bir vatandaş olarak verdiğimiz vergiler ile çalışan ve devletin sahip olduğu televizyon kanalında kimin sunucu olduğunu ve ne kadar maaş aldığını sorgulamayı bir yana bırakalım, ilgimizi konunun bambaşka bir boyutuna yönlendirelim...

Erhan Çelik'in sunduğu TRT'nin Ana Haber reytingleri acaba beklendiği gibi yükselişe geçti mi?

Geçen hafta konuyu gündeme getirdiğimizde, "Henüz çok erken olduğunu biliyoruz. Ama Erhan Çelik ismi bu kadar gündemdeyken, yayında olduğu günlerde kaç reyting aldığı, kendisinden önceki sunucu Zafer Kiraz'dan ne kadar fazla izleyiciye ulaştığına bakmadan edemedik." demiştik. Eh 27 Temmuz Çarşamba günü TRT1 ekranlarında ana haber sunmaya başlayan Erhan Çelik'in reyting karnesine bakmak net bir şeyler söylemek, üzerinden 10 günden fazla geçtiğine göre artık mümkün.

İŞTE ERHAN ÇELİK'İN RETYİNG KARNESİ

İşte Erhan Çelik'in yayında olduğu günlerde aldığı reytingler ve TRT1 Ana Haber'in  sıralamadaki yeri:


TRT1'in Ana Haber bültenin emanet ettiği Erhan Çelik'in ekran karnesi bu rakamlara bakılınca çok da parlak görülmüyor.

Madde madde bakalım Erhan Çelik ile ilgili neler söyleyebiliyoruz:

Birincisi, Zafer Kiraz'ın ekrana çıktığı son gün olan 26 Temmuz Salı günü Ana Haber tüm programlar içinde 44. sıradaydı. Reytingi Tüm kişilerde 0,89, AB'de ise 1,2 civarındaydı. Erhan Çelik 10 günden fazla zamandır ekranda ama henüz bu orana bile ulaşamadı.

İkincisi, rakamlara bakınca belli oluyor ki özellikle AB grubu izleyiciler Zafer Kiraz yerine Erhan Çelik'i ekranda görünce izlemekten vazgeçmişler. Zafer Kiraz'ın AB grbunda 1,2 olan reytingi, Erhan Çelik ekranlardayken neredeyse yarı yarıya erimiş durumda. Total Grubu izleyiciler ise ilk günlerde düşen reytingler son günlerde eskiye biraz yaklaşmış görünüyor.

Üçüncüsü, Erhan Çelik'in ekranda olduğu günlerde diğer kanalların Ana Haber bültenlerinin ilk 100 program sıralamasındaki yerleri 4 ile 8 arasında değişiyor...  Bu kanaların reytingleri de Total'de de AB'de de 2,5 oranında.

Dördüncüsü, diğer kanalların Ana Haber bültenlerinin share oranları ise 11 ile 12 civarında değişiyor. Erhan Çelik'in ise share oranlarının Total'de 5'e ulaşamadığı, AB grubunda ise 6,6'dan 3,85'e kadar gerilediği görülüyor.

Kısaca özetleyecek olursak,  Erhan Çelik'in TRT'ye ve Ana Haber bültenine pek de bir katkısı olduğunu söylemek -ne yazık ki- mümkün değil...