GÜNDEM
ANASAYFA/GÜNDEM/Enis Berberoğlu'na müebbet hapis cezası

Enis Berberoğlu'na müebbet hapis cezası

Enis Berberoğlu'na müebbet hapis cezası

Hürriyet eski Genel Yayın Yönetmeni CHP'li Enis Berberoğlu'na müebbet hapis cezası istendi.

  Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2017 11:00 Güncelleme: 13 Ocak 2017 13:30
- - -

Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile dokunulmazlığı kaldırılan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun mühimmat yüklü MİT TIR’ları haberlerine ilişkin ana dosyadan ayrılan “silahlı terör örgütüne, üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" iddiasıyla süren davada flaş gelişme yaşandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Erdem Gül, Enis Berberoğlu ve avukatları ile MİT Müsteşarlığı avukatı katıldı. Mahkeme bir önceki duruşmada Enis Berberoğlu hakkında 1 Eylül 2016'da "Cemaatin CHP İmamı" başlıklı bir köşe yazısı kaleme alan gazeteci Soner Yalçın'ın tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.

SONER YALÇIN GELMESE DE MÜTALAAM HAZIR!

Yazıyı kaleme alan Soner Yalçın duruşmaya katılmadı. Duruşma savcısı Yeşilkaya da Yalçın’ın gelmemesine karşın mütalaasının hazır olduğunu, soruşturmanın genişletilmesi talebinin olmadığını belirtti.

SAVCININ ACELESİNİ ANLAYAMADIK!

Bunun üzerine Berberoğlu’nun avukatlarından Zeynel Öztürk söz alarak gazeteci Yalçın’ın zorla getirilmesini istediklerini söyledi. Avukat Öztürk, dosyaya sunulan telefon sinyallerine ilişkin HTS kayıtlarını inceleyip beyanda bulunmak için süre talep ettiklerini kaydederek, “Savcının dosya tekemmül etmeden, ara kararlar ifa edilmeden ve Yargıtay’daki bekletici mesele yapılan dosya  karara çıkmadan alelacele mütalaasını sunmasını anlayamadık. Hukuk adına tereddütlerimiz oluştu” diye konuştu.

Berberoğlu’nun avukatlarından Yiğit Acar da, “Mütalaanın dosyadaki eksiklikler giderilmeden sunulmasını anlamış değiliz. Adil yargılanma ilkesine şüphe düştüğü kanaatindeyiz” dedi.

DÜNDAR VE GÜL'E 10'AR YIL, BERBEROĞLU'NA AYRICA MÜEBBET!

İtirizların ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma savcısı Mehmet Yeşilkaya esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Savcı Yeşilkaya, mütalaasında Can Dündar, Erdem Gül ve Enis Berberoğlu'nun örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme suçundan 10 yıla kadar hapis cezasını talep etti.

Savcı Yeşilkaya, ayrıca MİT TIR'larına ait görüntüleri Can Dündar'a verdiği iddia edilen Hürriyet gazetesi eski Genel Yayın Yenetmeni Enis Berberoğlu için "gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçundan müebbet hapis cezası istedi.

SONER YALÇIN'A ZORLA GETİRME KARARI

Soner Yalçın hakkında zorla getirme kararı veren mahkeme heyeti duruşmayı, 1 Mart'a erteledi.

YORUM YAZINEnis Berberoğlu'na müebbet hapis cezası haberine yorum yapın

fb tw gp rs Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
TÜM YORUMLAR 0 YORUM