MEDYA KÖŞESİ
ANASAYFA/MEDYA KÖŞESİ/Elif Şafak: Satranç rahatsız edici bir metafor

Elif Şafak: Satranç rahatsız edici bir metafor

Elif Şafak: Satranç rahatsız edici bir metafor

Financial Times gazetesinde yazar Elif Şafak'ın "Türkiye yüzünü Doğu'ya dönerken satranç rahatsız edici bir metafor" başlıklı yazısı yayımlandı.

  Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2017 13:43 Güncelleme: 09 Ocak 2017 13:52
- - -

FETÖ'nün kapatılan yayın organı Zaman'ın eski yazar Elif Şafak'ın Financial Times gazetesinde "Türkiye yüzünü Doğu'ya dönerken satranç rahatsız edici bir metafor" başlıklı yazısı yayımlandı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre; Elif Şafak yazısına "Kimlik, Türkiye'de çözülemeyen bir ikilem. Tam olarak kimiz biz? Doğu'nun mu, yoksa Batı'nın mı insanıyız?"diye başladı.

Şafak'ın Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin durdurulması yönündeki tavsiye kararını hatırlattığı yazıda şu ifadelere yer veriliyor:

"AP'nin kararındaki sorun, hükümet ve halk arasında bir ayrım yapmaması. Türkiye, Erdoğan ve destekçilerinden elbette çok daha fazlası, karmaşık ve farklı katmanlardan oluşan bir sivil topluma sahip bir ülke. Bu ayrımın yapılmamış olması tehlikeli. Türkiye'yi Avrupa'dan uzaklaştırmak, soyutlanma taraftarı olanların işine gelecektir."

Türkiye'nin AB'ye üye olmasını istemeyenlerin uluslararası ilişkileri "satranç oyununa benzettiğini" belirten Şafak, AKP'nin Orta Doğu ve özellikle de Suriye'deki politikalarına ilişkin şu değerlendirmeleri yapıyor:

"Dış ve iş siyaseti satranç oyununa benzetmenin en tehlikeli yönü, siyasetin -fiziksel olmasa da psikolojik bir- sürekli savaş halinin olduğu, sıfır toplamlı bir oyuna dönüştürülüyor olması."

YORUM YAZINElif Şafak: Satranç rahatsız edici bir metafor haberine yorum yapın

fb tw gp rs Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
TÜM YORUMLAR 0 YORUM