MEDYA KÖŞESİ
ANASAYFA/MEDYA KÖŞESİ/Bomba iddia! Türkiye Musul'a Barzani'yle girecek

Bomba iddia! Türkiye Musul'a Barzani'yle girecek

Bomba iddia! Türkiye Musul'a Barzani'yle girecek

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya, ABD ve Bağdat'ın olumsuz tutumuna rağmen Türkiye'nin Musul operasyonuna Kürt lider Mesud Barzani'nin davetiyle gireceğini yazdı.

  Eklenme Tarihi: 05 Ekim 2016 10:06 Güncelleme: 05 Ekim 2016 10:06
- - -

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Türkiye'nin Musul operasyonuyla ilgili planın ayrıntılarını yazdı. Sarıkaya'ya göre operasyon daveti IKBY Başkanı Mesud Barzani'den gelecek.

Hükümetin etkin ismiyle konuşan Sarıkaya, Musul politikasına ilişkin kritik detayları köşesinde aktardı.

Musul operasyonunun muhtemelen 20 Ekim sonrası başlayacağını hatırlatan yazar, konuyla ilgili son gelişmeleri böyle duyurdu:

TÜRKİYE 3 BİN MİLİTANI EĞİTTİ

"Türkiye uzun süredir Irak’taki Başika Kampı’nda, 2 bin peşmerge ile eski Musul Valisi Nuceyfi’ye bağlı Sünni gücü Haşdi Vatani’nin 3 bin militanını eğitti.

Suriye’deki Fırat Kalkanı’ndaki ÖSO’nün rolünü Musul’da, sayısı 5 bini aşan Haşdi Vatani’nin almasını istiyor.

ABD VE TÜRKİYE FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Erbil’le birlikte Haşdi Vatani’nin rakibi Şii gücü Haşdi Şabi’nin Musul operasyonuna katılmasına da kesinlikle karşı çıkıyor; bunun Türkmen yerleşimi Telafer’e de sorunu sıçratacağına vurgu yapıyor.

ABD ise Türkiye’nin eğittiği Haşdi Vatani’nin Mahmur’da eğitilen yerli güçlere entegre olmasını istiyor; Türkiye’yle tek başına hareketini arzu etmiyor.

Türkiye’nin Suriye’deki gibi hava ve zırhlı birlikleriyle operasyona katılabilmesi için ise BM şartı gereği Bağdat’ın çağrısı veya oluşan bir koalisyonda bulunması gerekiyor.

Musul için koalisyon gücü oluşmadı; ABD’nin organizasyonunda Bağdat’a bağlı Irak ordusu önderliğinde, yerel güçlerin de katılımıyla yapılması kararlaştırıldı.

Bağdat son olarak önceki gün Dışişleri Bakanlığı dün de Meclis aracılığıyla yaptığı açıklamada Musul operasyonunda Türkiye’yi istemediğini, hatta Başika Kampı’nı boşaltmasını talep etti.

BARZANİ’NİN DAVETİ

Bu durumda ne olacak?

Hükümetin konuyla ilgili etkin ismi, “Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Lideri Barzani’nin davetiyle gideceğiz” dedi.

Aktardığına göre Bağdat ve Washington’un, operasyona Türkiye’nin katılmasına yönelik olumsuz tutumuna karşılık IKBY Lideri Barzani’nin daveti için bir noktaya gelinmiş.

Etkin isim, “Barzani’nin geçmişte Bağdat’la yaşadığı sorunlara, Musul operasyonu sonrası karşılaşacakları eklendiğinde, Türkiye dışında alternatifinin bulunmadığına ve her şartta daveti yapacağına” inanıyor.

YBŞ SIKINTISI

Ankara-Erbil ittifakı bu noktada da bitmiyor, Suriye’deki YPG’nin Irak’taki yansıması Şengal Direniş Birlikleri’nin (YBŞ) Musul operasyonunda bulunmasına karşı çıkıyor.

Bu gücün PKK’nın parçası olduğunu belirtiyor.

ABD ve Bağdat ise Musul’da şehir içi savaşı, bu konuda deneyimli olduğunu ileri sürdüğü YBŞ ile yapmayı planlıyor.

PKK’nın yer almayacağını belirtiyor; hatta Şengal’i bir an önce terk etmesini istiyor.

Bununla birlikte peşmergenin Musul merkezine girmesine de karşı çıkıyor.

Özetlersek, bütün engellere karşın Ankara operasyona Musul’un hemen yanı başındaki Başika’da eğittiği güçler ve zırhlı birlikleriyle katılmakta kararlı; elini güçlendirmek için Erbil’in davetini bekliyor."