MEDYA KÖŞESİ
ANASAYFA/MEDYA KÖŞESİ/Bir kısım İsrail medyası vatan haini mi?

Bir kısım İsrail medyası vatan haini mi?

Bir kısım İsrail medyası vatan haini mi?

İsrail'in Filistinlilere karşı uyguladığı işin "devlet terörü" sınıfından çoktan çıktığını “terör devleti” sınıfına girdiğini yazan Fatih Altaylı bugünkü yazısında ‘Bir kısım İsrail medyası vatan haini mi?’ sorusunun yanıtını aradı.

  Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2018 08:45 Güncelleme: 16 Mayıs 2018 08:59
- - -

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Haaretz Gazetesi'nin İsrail’in yaptığı katliama Türk gazeteleri kadar olmasa da dünyanın geri kalan medyasından çok daha sert tepki gösterdiğini, İsrail hükümetini ve başbakanını sert biçimde eleştirdiğini ve İsrail’de de hiç kimse kalkıp bu gazeteye, “Vatan haini, ihanet içindeler, Filistin işbirlikçileri, Müslüman sermayeye satılmış kalemler” falan demediğini yazdı.

 Medyanın, gerekli hallerde kendi hükümetlerini bile eleştirmesi gerektiğini bildiklerini söyleyen Altaylı, "Hükümetlerin bazen küçük bazen büyük hatalar yapabildiğini, medyanın da hükümetlerle aynı fikirde olmamasının, o medyanın yanlış yaptığını veya hain olduğunu göstermeyebileceğini biliyorlar." ifadelerini kullandı.

Bir kısım İsrail medyası vatan haini mi?

iSRAİL’in Filistinlilere karşı uyguladığı iş “devlet terörü” sınıfından çoktan çıkmıştı.

Durum “terör devleti” sınıfına artık tam anlamıyla girdi.

Silahsız insanların üzerine ateş açmanın, uçakla bomba yollamanın IŞİD’in, El Kaide’nin, PKK’nın yaptıklarından hiçbir farkı yoktur.

Biri ne ise diğeri de odur.

Kimbilir belki de bu yüzden IŞİD gibi “Müslüman” terör örgütleri ile İsrail arasında hiçbir zaman sorun yaşanmamıştır.

Yıllardır, İran destekli bir iki örgüt dışında, hiçbir İslamcı terörist grup İsrail’e saldırmamıştır.

Ancak İsrail’in “devlet anlayışını” bu kadar sertçe eleştirirken, İsrail vatandaşlarının önemli bir bölümüne de saygı duymamak elde değil.

İsrail “ulusal güvenlik, vatandaşlarımın cam güvenliği” gibi gerekçelerle “terör uygular”, masum sivilleri katlederken İsrail içinden, İsrail vatandaşlarından ve İsrail basınından da sert tepkiler alıyor.

Mesela Haaretz Gazetesi, İsrail’in yaptığı katliama Türk gazeteleri kadar olmasa da dünyanın geri kalan medyasından çok daha sert tepki gösterip İsrail hükümetini ve başbakanını sert biçimde eleştiriyor.

Ve İsrail’de de hiç kimse kalkıp bu gazeteye, “Vatan haini, ihanet içindeler, Filistin işbirlikçileri, Müslüman sermayeye satılmış kalemler” falan demiyor.

Çünkü medyanın, gerekli hallerde kendi hükümetlerini bile eleştirmesi gerektiğini biliyorlar.

Hükümetlerin bazen küçük bazen büyük hatalar yapabildiğini, medyanın da hükümetlerle aynı fikirde olmamasının, o medyanın yanlış yaptığını veya hain olduğunu göstermeyebileceğini biliyorlar.

İsrail medyasının bir bölümünün İsrail hükümeti karşıtı yayınlarını alkışlayan gazetecilerimizin de bunu bilmesinde fayda var!

YORUM YAZINBir kısım İsrail medyası vatan haini mi? haberine yorum yapın

fb tw gp rs Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
TÜM YORUMLAR 0 YORUM