GÜNDEM
ANASAYFA/GÜNDEM/Bardakçı'nın açtığı o davalar reddedildi!

Bardakçı'nın açtığı o davalar reddedildi!

Bardakçı'nın açtığı o davalar reddedildi!

Bardakçı, 3 ayrı yazı nedeniyle Soner Yalçın, Barış Pehlivan ve yazar Salim Meriç'e 30.000 TL'lik tazminat davası açmıştı.

  Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2012 12:52 Güncelleme: 10 Nisan 2012 12:52
- - -
GAZETECİLER.COM - Habertürk Gazetesi yazarı Murat Bardakçı'nın ODA TV'ye açtığı davalar mahkeme tarafından reddedildi.

Bardakçı, 3 ayrı yazı nedeniyle Soner Yalçın, Barış Pehlivan ve yazar Salim Meriç'e 30.000 TL'lik tazminat davası açmıştı.

Dava konusu yazılarda Murat Bardakçı'nın tarihçilik anlayışı eleştirilmiş, "Murat Bardakçı gibi tarihçilerin dönemi bitiyor. Tarihçilik; bilgileri alt alta sıralama işi değildir. Bunun adı bilgi çöplüğüdür... Soner Yalçın'ın, Mustafa Kemal'in tarihçiliğe bakışını ve Kemalist Devrim'in bilimsel dayanakları konusunda dünkü yazdıklarını ancak bu kadar eleştirebiliyor" ifadelerine yer verilmişti.

Ayrıca Salim Meriç tarafından yazılan yazılarda da Murat Bardakçı'nın programında, Sabetayizm konusundaki araştırmaları ve Yalçın Küçük'ü alaycı bir tavırla küçümsenmesi eleştirilmiş ve bu tavrın hedef saptırmak olduğu ifade edilerek bunun olası nedenleri irdelenmişti.

Davanın İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen son duruşmasında, Soner Yalçın ve Barış Pehlivan'ın avukatı Tugay Topbaş; yayınlanan yazıların Murat Bardakçı'nın şahsını değil tarihçilik anlayışını ve yöntemini hedef aldığını belirtti. Yazıların "fikri düzeyde bir polemiğe cevap niteliğinde tamamen objektif eleştiri sınırları içerisinde kaleme alınmış olduğuna" değinen Topbaş, Sabetayizm'in son yıllarda yapılan araştırmalar ve yayınlanan kitaplarla toplumun gündeminde ve ilgisini çeken bir konu olduğunu, bu nedenle yazıların "güncellik" niteliğine sahip olduğunu söyledi. Topbaş "Bir kimsenin Sabetayist olduğunun iddia edilmesi kişilik haklarına saldırı sayılamaz, gerek Odatv, gerekse davalılar Soner Yalçın ve Barış Pehlivan, hiç kimsenin dini ve vicdani kanaatlerinden ötürü kınanmasını doğru bulmazlar" dedi.

Mahkeme, Murat Bardakçı'nın açmış olduğu dava ve tazminat taleplerinin reddine, yargılama giderleri ve avukat ücretlerinin Murat Bardakçı tarafından ödenmesine karar verdi.

(Oda TV)