GÜNDEM
ANASAYFA/GÜNDEM/Adnan Oktar RTÜK'e 444 kez şikayet edildi

Adnan Oktar RTÜK'e 444 kez şikayet edildi

Adnan Oktar RTÜK'e 444 kez şikayet edildi

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar'ın sohbet programlarına yönelik son iki buçuk aylık dönemde RTÜK'e 444 şikayet ulaştı.

  Eklenme Tarihi: 19 Ocak 2018 11:47 Güncelleme: 19 Ocak 2018 11:48
- - -

Vatandaşlar, uydu üzerinden yayın yapan A9 kanalını en çok, "Genel ahlak, manevi değerler ile ailenin korunması ilkesine aykırılık" gerekçesiyle şikayet ederek, bu yayınların durdurulmasını istedi.

A9'un yayınlarını titizlikle takip eden RTÜK ise şikayete konu olan görüntülerin internete özel içerikle üretildiğini ve kurumun denetim alanı dışında kalan YouTube ile sosyal medya üzerinden "A9" logosu kullanılarak yayınlandığını belirledi. A9 kanalı üzerinden ise ihlale konu olabilecek içerikte yayınların yapılmadığı saptandı.

Halihazırda internet ortamına yönelik denetimleri gerçekleştiremeyen RTÜK ise bu nedenle yüzlerce şikayetin merkezine yerleşen ve tartışmalara neden olan Adnan Oktar'ın 'sohbet' programlarına yaptırım uygulayamıyor.

RTÜK CEZA VEREMİYOR

Vatandaşlar, kamuoyunda, 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar'ın dini içerikli olduğunu iddia ettiği programlarına yönelik Radyo ve Televizyon Üst Kurulunu (RTÜK) şikayet yağmuruna tuttu. Sadece son iki buçuk aylık dönemde toplam 444 'Adnan Oktar' şikayeti alan Üst Kurul ise söz konusu yayınların A9 isimli televizyon kanalından değil, kurumun denetim alanı dışında kalan YouTube ve sosyal medya üzerinden yapıldığını saptadı.

Sahibi olduğu A9 kanalı ve internet üzerinden yaptığı yayınların içeriğiyle kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan Adnan Oktar'la ilgili son dönemde RTÜK'e de yüzlerce şikayet iletildi. İzleyiciler, son iki buçuk aylık dönemde "Adnan Oktar ile Sohbetler" isimli programa toplam 444 şikayette bulundu. Şikayetlerin 190'ı RTÜK'ün web sitesi, 135'i çağrı hattı, 113'ü e-devlet ve 6'sı RTÜK Mobil uygulaması üzerinden iletildi. Ayrıca vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden de 22 kez Adnan Oktar'ın sohbet programlarından duydukları rahatsızlığı aktardı.

YORUM YAZINAdnan Oktar RTÜK'e 444 kez şikayet edildi haberine yorum yapın

fb tw gp rs Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
TÜM YORUMLAR 0 YORUM